Neden Zayıflayamıyorum?

Günümüzde neredeyse her bireyin ilk amacı kilo vermektir. Hazır gıdaların fazla kullanılması ve hareketsizliğin sebep olduğu kiloları, vermek ise almak kadar kolay olmaz. Sürekli yapılan diyetler insanları sıkar. Çoğu insanın şikâyeti ise ‘’su içsem yarıyor, kilo veremiyorum’’dur. Düzenli olarak diyet yapılmasına rağmen verilemeyen kilolar, kandaki bazı değerlerin normalden farklı olmasına bağlanabilir. Bunun dışında fazla hareket etmeyen insanlar da kilo vermekte zorlanır. Ruhsal durumunuz ise kilo vermeye gayret gösterirken, daha fazla kilo almanıza yol açabilir. Bu sebeple uzun süre diyet yapmasına rağmen kilo veremeyenlerin, kan tahlili yaptırıp bazı değerlerini kontrol ettirmesi önemlidir.

Tiroidin Yavaş Çalışması Kilo Vermeyi Engeller

Ülkemizde, en sık karşılaşılan hastalıklar arasında olan Tiroid hastalıkları kilo vermeyi imkânsız hale getirebilir. Yavaş çalışan tiroid; halsizlik, algılamada ve hareketlerde yavaşlık gibi daha birçok belirti verir. Bu belirtiler arasında en sık karşılaşılan ise kilo verememe hatta zamanla kilo almadır.

troid ve zayıflama

Yoğun Stres Kilo Vermenizi Engeller

Kilo almaya sebep olan kortizol hormonu, uzun süreli stres durumunda ortaya çıkar. Yapılan kan testleri ile kortizol değerleri ölçtürülmeli ve değişiklik anında, sebepleri araştırılmalıdır. Normale döndürülen değerler sonucunda; kilo alımı duracak ve kilo verme başlayacaktır.

stres ve kilo

İnüsilin Direnci Kilo Vermeyi Engeller

Bazı insanların vücudu, inüsilin hormonu salgılamaz. İnüsilin direncine bağlı olarak, dışarıdan inüsilin enjekte edilmektedir. Fakat burada kan şekeri dengesini sağlamak amacı ile dışarıdan enjekte edilen karbonhidrat miktarını iyi dengelemek gerekir. Fazla verilen karbonhidrat, kısa süre içinde kilo almaya sebep olacaktır.

Vücuttaki Demir Miktarı Kilo Almaya Sebep Olabilir

Demir yönünden eksik gıdalar ile beslenme neticesinde, kilo alma hızı artabilir. Demir eksikliğinin belirtileri ise halsizlik, baş dönmesi, ten renginin soluk olmasıdır. Diyet yapmasına rağmen kilo veremeyenlerin, kan değerlerinde demir mineralini ölçtürmesi önemlidir.

D Vitamini Yetersizliği Kilo Almaya Sebep Olur

d vitamini ve şişmanlamak

Tüm dünyada yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde, ortaya çıkan bir gerçekte D vitamini yetersizliğinin kilo almaya sebep olduğudur. Her gün yarım saat güneşlenmek, birçok kemik hastalığını engellediği gibi, kilo verme hızınızı da artıracaktır.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+