Neden Kontakt Lens Kullanmalıyız?

Aslında kontakt lens kadınlar arasında erkeklere göre daha yaygın. Bunun belli başlı sebepleri var. Kadınlar dış görünüşe erkeklerden daha fazla önem veriyor, gözlük bir aksesuar olmaktan ziyade bir ağırlık veya fazlalık olarak algılanıyor tabii güneş gözlüğü olmadığı sürece. Erkekler ise lens kullanma konusunda çekingenler, ne kadar cesur olurlarsa olsunlar dişçi koltuğundan ödü kopan adamlar gözlerine lens takma konusunda da aynı derecede rahatsız ve korkak olabiliyor. Bu nedenle kontakt lens kadınlar arasında daha yaygın ama hala bazı mitler var ve insanlar lens kullanırlarsa gözlerine zarar vereceklerine inanıyorlar. Peki neden kontakt lens kullanmalıyız? Kontakt lens kullanmanın faydaları nelerdir? Hep beraber öğrenelim. Ben gözlükten vazgeçmem çünkü gözlük kullanmayı 12 yıldır reddettikten sonra 1 yıldır bayıla bayıla kullandığım cici gözlüklerime daha geçirmek istediğim çok vakit var ama neden kontakt lens kullanmalıyım sorusuna cevaplar belki fikrimi değiştirir hadi bakalım.

lens

Daha Geniş Görüş

Lens kullanan kişilerin görüş alanları daha geniştir. Gözlük kullanan insanların yan görüşleri lens kullananlara göre daha zayıftır bunun temelinde ise lensin korneayı tamamen kaplaması vardır. Bombeli duruşu ile kornea lens ile daha geniş görme alanına sahip olurken gözlük aynı etkiyi sağlamadığı için daha az görüş sağlar.

Çerçevesiz

Lensler çerçevesizdir ve mercek kenarları yoktur. Bu nedenle görüntüyü engelleyecek şeylerden uzak kalırsınız. Gözlük kullananlar içinse bu kaçınılmazdır ve rahatsız edici olabilir.

Derinlik

Lenslerin derinlik hissi gözlüğe göre daha yüksektir. Aslında her şey kontakt lensinizin. korneanın etrafını tamamen sarması ile akalı.

Lekelenme

En büyük sorun bu aslında, lensiniz lekelenmez ve buğulanma yapmaz. Kışın evden çıktığınızda önünüze perde çeken, çay içerken görüşünüzü kapatan, yağmur yağarken silecek hissiyatı hissettiren gözlüğünüzle yaşadığınız bu trajikomik olayları lens ile yaşamasınız.

Hareket Kolaylığı

Gözlük düşebilir, takılabilir, sürekli düzeltmek zorunda kalabilirsiniz. Lens ile ilgili bu tür ihtiyaçlarınız çok daha az olacaktır.

Rahatlık Hissi

Gözlük taşımak sorumluluktur ve en hafifi çerçeve bile olsa taşımanız gereken bir miktar ağırlık demektir. Uzun süreli gözlük kullanımı burun üzerinde ve kulak arkasında iz yapar ve kaşınma hissi verebilir. Elbette kontakt lensler için böyle şeyler söz konusu değildir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+