Neden Kadınlar İş Bulamaz?

Günümüzde hem kadınlar hem erkeklerin uygun bir iş bulması oldukça zorlaşmıştır. İstatistiklere göre her yıl artan üniversite mezunu işsizlik, hem kadınları hem erkekleri etkilemektedir. Kadınların ise son yıllarda daha çok ev hayatını tercih ettiği görülmektedir. Bunun sebebi ise eşinin maddi geliri yerinde olan kadınlar, çalışma hayatı yerine evi tercih etmesi olarak değerlendirilebilir. İstediği halde iş bulamayan kadınların sayısı da hiç az değildir. Çünkü işverenler, kadınların evlilik izni, uzun doğum izni, çocuklara kreş gerekliliği sebebi ile kadın çalışan yerine, erkek çalışanları tercih etmesidir. Bazen ise kadınlar iş bulsalar dahi, bir birtakım olumsuz söz ve davranışlara maruz kalabilmekte ve işinden vazgeçmek zorunda kalabilmektedir. OECD ülkeleri arasında, kadın istihdamı açısında en son sıralarda yer alan ülkemiz, kadınların çalışma hayatına daha fazla girebilmesi için yeni ve sağlam adımlar atmalıdır.

zss

İşverenler İzinler Sebebi ile Önce Erkek Çalışanları Tercih Ediyor

Kadınlar, aynı anda; ev işi yapmak, çocuk doğurup bakmak, çalışıp para kazanmak zorunda kaldığında, iş hayatı erkekler kadar düzenli olmamaktadır. Hamileliğin son aylarında başlayan doğum izni, bebek birkaç aylık olana kadar alınan süt izni, daha sonra çocuk için kurumlarda bulunması gereken kreş, iş hayatında kadınlardan çok erkeklerin tercih edilmesini sağlar. Günümüzde artan özel sektör, her ne kadar kadın çalışan alıyor gibi görünse de kadınların işe girmesi, erkeklerden çok daha zor olmaktadır. Son yıllarda, çalışan kadınların çocuklarının bakımı konusunda yapılan yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi, beklenmektedir. Yapılan düzenlemeler, uygulanmaya başlandığında, çalışmak isteyen kadınların, daha rahat iş bulmasını sağlayacaktır.

Erkek Evi Geçindirecek Diye İlk Olarak Erkek Çalışanlar Tercih Edilmektedir

Bazı işverenler ise duygusal davranıp, aradaki beceri ve diploma farkı ile ilgilenmeden, erkek çalışanları ‘’ev geçindiriyor’’ düşüncesi ile tercih eder. Aynı işe başvuru yapan kadının, kabiliyetleri ve eğitimi hiç dikkate alınmaz. Oysa birçok ülkede özel sektör; elemanlarının yeterliğini, eğitimini, becerilerini dikkate alarak eleman almaktadır. Bu anlamada ülkemiz gibi erkek egemen bir toplumlarda yaşamanın zorlukları devreye girmektedir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+