Neden İş Bulamıyorum?

Eğitimi ne olursa olsun, bazı insanlar iş bulmakta çok zorlanır. Bu durum kişi tarafından talihsizlik olarak nitelenir. Kişi, ‘’benim asla şansım yok’’ gibi duygulara kapılır. Oysa iş bulmak, özelliklede aradığınız kriterlere sahip işi bulmak, çok fazla insana nasip olmaz. Ülkemizde birçok insan kendi branşı dışında çok farklı meslekler ile hayatını kazanmaktadır. Her yıl atanamayan yüzlerce öğretmen, bankalara, askeri mesleklere adım atar. Bu sebeple iş ararken, ilk olarak nasıl bir iş aradığınızı kendinize sormalısınız.

Branşıma Göre İş Arıyorum

Kendi branşınız eğer sağlık sektörü değilse, ülkemizde zaten iş bulmanız her şartta zor olacaktır. Çünkü bu bölüm mezunları, her yıl oldukça düşük puanlarla devlet dairelerinde ve özel şirketlerde işe girebilmektedir. Fakat sağlık sektörünün dışında bir okulu bitirdiyseniz, şansınızı özel şirketlerde denemelisiniz. İş bulma konusunda geleceğe olumlu bakmak ve kısa süre içinde işe başlayacakmış gibi hareket etmek, faydalı olacaktır. Böylece evrene olumlu sinyaller göndermiş olursunuz. Kendinizi işte hayal ederek, gerçekleşmesini istediğiniz şeylerin gerçekleştiğine inanmak, işe girmeniz konusunda karamsarlığa kapılmanızı önleyecektir.

qq

Hangi İş Olsa Çalışırım

Özellikle eğitimli insanların, son sözü ne iş olsa yaparım olacaktır. Çünkü aylarca kendi seviyesine ve eğitimine göre işi arayan ve bulamayan insanın; evinin kirasını ödemesi, karnını doyurması gerekir. Oysa lise mezunlarının başvuru yapabileceği işlere yerleşmek isteyen üniversite mezunları, yine kabul görmez. Bahane ise ‘’sen bize fazlasın’’ olacaktır. İşveren, aradığı seviyenin üzerinde bir eğitime sahip kişinin, uzun süre kendi yanında çalışacağına inanmaz. Kendi branşına göre iş bulmayan insanın, eğitim seviyesinden daha düşük bir insanın gireceği işe razı olmasının ne gibi bir zararı olabilir. Sonuç olarak bu ülkede işe girebilmek için;

1 – İsim yapmış bir okulun, çok iyi bir bölümünü bitirmek

2- Çok az para veren işlere hayır dememek

3- Başlanan işten şartlar ne olursa olsun en az bir yıl çıkmamak

4- Asla işsizlik konusunda ümitsizliğe kapılmamak

5- İşin ayağınıza gelmesini beklememek, kapıdan kovanların bacasından zorlamak

6- Sosyal hayata önem vermek, çoğu zaman çevresi geniş olan kişiler işsiz kalmaz

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+