Nasıl Kaliteli Uyunur?

Çocukluk döneminde uykuya doymayan bireyler, orta yaşatan itibaren uykusuzluk sorunu ile baş başa kalır. Strese ve günlük problemlere bağlı olarak gelişen uykusuzluğun yanında, aşırı horlama, huzursuz bacak sendromu, uyku apnesi gibi sağlık problemleri sebebi ile de uykusuzluk oluşabilmektedir. Bu hastalıklar, uykunun insanı daha fazla yormasına sebep olmaktadır. Şiddetli horlayan kişiler, gece yoğun enerji kaybettiği için sabah yataktan yorgun kalkacaktır. Birçok insan uykusuzluk nedeni ile doktora gitmez. Oysa vücudun bütün dengesi, düzenli bir gece uykusu uyumaya ve dinlenmeye bağlı olarak değişecektir.

kaliteli-uyku

Uykusuzluk Nedenleri

kaliteli-uyku-1

Aşırı stres insanda; bitkinlik ve uykusuzluk yapmaktadır. Panik atak ve diğer psikolojik problemler, ilk olarak uyku düzenini etkiler. Uykusuzluğun diğer ve en sık görülen nedeni ise huzursuz bacak sendromu diye adlandırılan bir hastalıktır. Şiddetli uyku gelmesine rağmen, bacaklardaki huzursuzluk sebebi ile uyku gerçekleşemez. Kökleri psikolojik sebeplere dayanan bu hastalık, psikolog tedavisi ile kısa süre içinde düzelmektedir. Uyku apnesi ise kısaca; uyku sırasında nefes kesilmesi olarak adlandırılır. Oldukça tehlikeli olan bu hastalık, mutlaka tedavi edilmeli ve hayatın devamında kontroller aksatılmamalıdır.

Kaliteli Uyku İçin Neler Yapılabilir?

Uyku süresi kadar, kaliteli ve dinlendirici bir uykuda önemlidir.

kaliteli uyku-3

 

1- Kaliteli uyku için psikolojik problemlerde, mutlaka psikologdan yardım alınmalıdır. Bazı çok hassas yapıdaki insanlar, yıllarca kuruntu içinde yaşar. Bu karaktere sahip insanların mutlaka doktora baş vurması ve terapi alması, uyku düzenini tekrar kazandıracak ve rahatlatıcı bir etki gösterecektir,

2- Gün içinde; ağır, yağlı ve yüksek kalorili besinler ile beslenmek, gece rahat uyumayı önleyecektir. Bol lif içeren gıdalar tüketilmeli, günlük iki litre su içilmeli ve yatmadan iki saat önce meyve de dâhil hiçbir besin tüketilmemelidir.

kaliteli-uyku-2

3- Uyku sırasında yastık seçimi oldukça önemlidir. Yanlış yastık; boyun fıtığı gibi sağlık problemlerine yol açar. En sağlıklısı ortopedik yastıklardır. Boyun şeklini alan bu yastıklar ile konforlu bir uyku mümkündür.

4- Kaliteli bir uyku için; papatya çayı ve rezene çayı gibi bitkisel çaylar, yatmadan bir saat önce taze hazırlanmalı ve tüketilmelidir. Zihin problemlerine de iyi gelen bu çaylar; vücudu rahatlatacak, zihni dinlendirecek, en önemlisi de sabah dinlenmiş olarak kalkmanızı sağlayacaktır.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+