Nar Kabuğunun Faydaları

Kış aylarında çok severek tükettiğimiz narın; meyvesi hatta kabuğu, kısaca her bir parçası aslında tam bir ilaçtır. Ülkemizde birçok insan, nar kabuğunun faydaları konusunda bilgi sahibi değildir. Bu sebeple de nar kabukları, çoğu zaman çöpe atılır. Oysa son yıllarda ilaç tedavisine ek olarak kullanılan doğal ürünlerin ne kadar faydalı olduğu tüm bilim adamları tarafından kabul edilir. Kocakarı ilacı olarak kullanılan kurutulmuş nar kabuğu; bazı kanser türlerine, kolit, ishal ve kalp hastalığına ve hatta hemoroit nedeni ile oluşan kanamalarda oldukça fazla kullanılır. Fakat nar kabuğunu çok özel bir şekilde kurutmak ve saklamak gerekir. Şu anda tam mevsimi olan narın, içini yedikten sonra kabuklarını atmamakta ve hazırlanan bitki çaylarının içinde bir parça kullanmakta fayda vardır.

üğ

Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur?

Tükettiğiniz narların kabuk kısmını, bıçak yardımı ile küçük parçalara ayırmanız yeterli olur. Nar kabuklarını güneşe koyup, 10-15 gün kurutabilirsiniz. Sonra bu kabukları bütün kış, güvenle kullanma şansınız olacaktır. Nar kabuğu, kesinlikle acı bir tat içermez. Nara acılığı veren iç kısmındaki zardır. Bu sebeple kuruttuğunuz nar kabuğundan, her gün bir parça ıhlamur veya değişik bitki çaylarına atabilirsiniz.

Kurutulmuş Nar Kabuğu İle Doğal İlaç

Her zaman elinizin altında, güneşte kurutulmuş nar kabuğu ile hazırlanmış bir ilaç olmalıdır. Özellikle hemoroit hastalarının kullanması gereken bu ilaç kısa süre içinde rahatlamanızı sağlayacaktır.

Malzemeler

1- Yarım su bardağı kurutulmuş nar kabuğu

2- Yaklaşık bir çorba kaşığı kimyon tohumu

3- Yarım su bardağı kefir ya da probiyotik yoğurt

4-  Kaya tuzu

Hazırlanışı

İlk olarak kurutulmuş nar kabuklarını, sıcak suyun içine koyup yarım saat yumuşatmak gerekir. Daha sonra; yumuşayan nar kabukları ve diğer malzemelerin tamamı blendırın içine konup çekilir. Krem kıvamına gelen karışım, bir kavanoza koyularak, bir gün boyunca 3-4 defa, yarım su bardağı tüketilmelidir. Bir gün içinde bitirilen doğal ilaç; ishal, dizanteri, mide ağrısı, kolit, hemoroit gibi hastalıklar için kullanılabilir. Hazırlaması oldukça kolay olan bu karışımı, kış aylarında birkaç defa yaparak, kalp hastalıklarından korunmakta mümkündür.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+