Mutfak Nasıl Yerleştirilir?

Her evin mutfağı evin merkezidir. Bu sebeple evin en itinalı yerleştirilmesi gereken bölge, mutfak olacaktır. Evde yaşayan insan sayısı düşünülürse, hepsinin her gün mutfağa girip çıkması ve müsaitse mutfakta bir şeyler yemesi için uygun ortam oluşturulmalıdır. Mutfak tasarlanırken, mutfağın büyük mü yoksa küçük ebatta mı olduğu göz önüne alınır. Dar mutfakları daha büyük gösterecek tedbirler alınmalı ve yemek masasının mutfağa sığıp sığmayacağı düşünülerek, evin diğer odaları ona göre yerleştirilmelidir. Diğer ayrıntı ise mutfak gereçlerinin mutfağa nasıl yerleştirileceğidir. Her zaman el altında olması gereken mutfak gereçleri belirlenmeli ve bunlar en kolay alınabilecek şekilde, mutfak dolaplarına yerleştirilmelidir.

büyük mutfak yerleştirmek

Küçük Mutfaklar Nasıl Yerleştirilir?

Çok küçük mutfaklar, yemek masası için uygun olmayacaktır. Dar mutfaklarda; beyaz renk ahşap dolaplar seçilerek, mutfağı daha geniş göstermek gerekir. Küçük mutfaklara az sayıda dolap yapılacağı için bu dolapların çok dikkatli yerleştirilmesi uygun olacaktır.

1- Dolap içlerine fazladan yerleştirilen ve hiç kullanılmadığı halde atılamayan eşyaların seçilmesi, mutfak yükünü hafifletir. Aile büyüklerinden kalan, hatırası olan malzemeler, evin içindeki kiler gibi alanlara taşınmalıdır.

2- Sürekli kullanılan mutfak gereçleri, el altındaki dolaplara yerleştirilmelidir. Örneğin tabaklar; masaya en yakın olan dolaba, tencereler; fırına en yakın olan dolaba yerleştirilir.

3- Az sayıda mutfak dolabı bulunan evlerde, evin ayrı bir bölmesi kuru bakliyatlar ve sık kullanılmayan mutfak gereçleri için ayrılmalıdır.

4- Çekmeceler ise servis kaşıklarının, yemek kaşık ve çatallarının yerleştirildiği bölgedir. Hazır satılan bölmeli çekmecelerden edinerek, kaşık çatal takımlarının daha düzenli yerleştirilmesi mümkündür.

mutfak yerleştirmek

Büyük Mutfaklar Nasıl Yerliştirilir?

1- Yemek masasını camın önüne koyarak, manzara karşısında kahvaltı yapma imkânınız bulunur.

2- Mutfak ne kadar geniş olursa olsun, yerleştirilen mutfak gereçlerinin, kullanıldığı alana yakın olması, iş yükünü hafifletecektir.

3- Mutfağı daha dolu göstermek için duvarlara şık tablolar asma, cup kekler ile mutfağı zengin gösterme olanağınız vardır.

4- Piyasaya yeni çıkan ve evlerin enerjisini değiştiren renkli beyaz eşyalar, mutfağınızı daha gösterişli bir hale getirecektir. Sıradan bir ev istemiyorum diyorsanız; mavi bir buzdolabı, turuncu bir fırın edinebilirsiniz, geniş mutfaklar için ideal olacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+