Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Evdeki tüm yeme içme işlerinin döndüğü mutfakların temizliği, diğer odalardan daha itinalı yapılmalıdır. Yemek yapma sırasında etrafa sıçrayan yağların görüntüsü, oldukça çirkin olur. Özellikle açık renk ahşap kullanılarak yaptırılan mutfak dolapları, kiri ve yağ lekelerini hemen belli edecektir. Sık temizlenmesi gereken dolaplar, hazır satılan yağ çözler veya mikrop kırıcı çamaşır suyu katkılı ürünler ile oldukça parlak ve sağlıklı olur. Fakat dolap ahşaplarının rengi düşünülürse, çamaşır suyu katkılı temizleyicilerin ahşapların rengine zarar verme ihtimali göz önüne alınmalıdır. Evlerde sık kullanılan yağ çözler ise el derisinde yara ve yanıklar oluşturur. Bu sebeple dikkatli kullanılmalı ve ellere mutlaka eldiven takılmalıdır.

Mutfak Dolaplarının İçi Nasıl Temizlenmelidir?

Mutfağın geneli için yapılan temizliklerde, ilk olarak mutfak dolaplarının içinden başlamak gerekir. Her yemekte kullanılan kapların, bardakların ve tencerelerin muhafaza edildiği mutfak dolap içleri, bakteri oluşturmayacak şekilde sık temizlenmelidir. İlk olarak mutfak dolabında bulunan gereçlerin tamamen boşaltılması gerekir. Sık kullanılmayan mutfak gereçlerinin yıkanması ile başlayan mutfak dolap temizliğinde, krem kıvamındaki temizlik ürünleri kullanılarak, ardından çok iyi durulanmalıdır. Tüm dolap içleri temizlenip çok iyi şekilde kurulandıktan sonra mutfak gereçleri tekrar yerleştirilir. Nemli bırakılan dolap içleri bir süre sonra küf ve koku oluşturabilmektedir. Yine dolaplara yerleştirilen mutfak eşyalarının kuru olmasına dikkat edilmeli, bardakların altına suyu emecek örtüler yerleştirilmelidir.

mutfak dolabı içi nasıl temizlenir

Hangi Renk Ahşap Dolap Yüzeyi Nasıl temizlenmelidir?

Koyu renk ahşaptan yapılan mutfak dolapları için çamaşır suyu kullanmak oldukça risklidir. Sürülen çamaşır suyu, dolapların renginde değişim yapabilmektedir. Bu sebeple ahşap temizliğinde kullanılan ürünler ile koyu renk mutfak dolaplarını temizlemek daha doğru bir çözüm olur. Açık renk mutfak dolaplarında ise iyi durulamak şartı ile çamaşır suyu katkılı ürünler daha iyi sonuç verecektir. Yine toz deterjanlar ve krem kıvamındaki temizlik ürünleri, açık renk mutfak dolapları için idealdir. Son yıllarda yoğun kullanılan ankastre beyaz eşyaların temizliğinde kullanılan ürünler, ankastre dolaplar için üretilmiş olmalı ve içinin temizliği ise diğer dolaplar gibi mikrop kırıcı özellik taşımalıdır.

 

1 Yorum on Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

  1. A.Y.
    Aralık 28, 2016 at 9:08 pm (4 sene ago)

    Merhaba, ben ahşap dolap içlerinde bilinen bir markanın ahşap temizleyicisini kullanıyorum, sizce mikropları kırmak için bu yeterli olur mu yoksa buna ek olarak başka bir temizleyici kullanmam gerekir mi?

    Cevapla

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+