Moda Etkisiyle Ortaya Çıkan Davranışlar

Moda, insanların hayatlarında kullandığı giyim, aksesuar, eşya gibi belli bir tarz çerçevesinde sürekli olarak değişen ve en son güncellenmiş olanı tercih etmek ile aynı anlama gelebilir. Moda denilince akla ilk gelen insanların kıyafet ve giyimleridir. Ancak moda sadece insanların ne giydikleriyle sınırlı değildir. Mutfak eşyalarından mobilyalara, arabalardan telefon modellerine, tatil yerlerinden restoranlara kadar insanları sarmış olan moda çılgınlığı insanları kendine tutsak etmiş durumdadır. Moda etkisiyle ortaya bir çok davranış çıkmaktadır. Bu davranışlar olumlu veya olumsuz olarak ayrılabilir. Özellikle olumsuz olanlar modaya uyamayan kişiler üzerinde daha fazla görülür. Daha çok maddi durumu iyi olan ve modaya uyabilme imkanı tanıyan kesimler bu fırsatı değerlendirerek yaşamın her alanında, herkeste olanı hayatlarına sokmayı, en güncel olana sahip olmayı ilke edinmişlerdir.

 

Biraz öncede bahsetttiğimiz gibi moda denilince zihinlerde ilk oluşan giyim kuşamdır. Peki nasıl oluyor da tasarımcıların ve giyim sektörlerinin bu denli dinamikliğine karşın insanlar modayı hızla takip edip, modaya ayak uydurmayı başarabiliyor? Özellikle gençler nasıl oluyor da herkeste olana sahip olma isteğine kapılıp moda fulyasına kapılıyorlar. Dikkat edersek yeni nesil gençlerin, gençlerimizin birçoğu başkalarından gördüklerine özenerek, sözde beğenilen kıyafetleri giyiyorlar. Ayakkabıdan pantolonlara kadar, küpelerden çantalara neredeyse hepsi aynı tarz olan aksesuar ve kıyafetleri tercih ediyorlar. Kimi bunu gerçekten benimseyerek ve kendi tarzına uygun görerek yapıyor kimisi sadece başkasından görüp özenerek yapıyor. Uçuk kaçık batı tarzını kendisiyle bütünleştiren bireylerden, moda denen virüsü tam anlamıyla hayatının her alanında, bunu iliğine kadar yaşatan bireylere kadar gördüğümüz, kimi zaman kendimizde bile kısmen de olsa farkettiğimiz bu durum aslında ne kadar eleştirilse de yine de vazgeçilmez bir hal almıştır.

moda etkisi ve davranışlar

Bireylerin genç yaşlarda kullanmaya başladığı piercing burunda, kaşta, göbekte, dudakta. Bu denli bilinçsiz aksesuar kullanımı Avrupa tarzını benimsemiş çevrenin etkisi ve kişiliğin henüz oluşamamış, karakterin oturmamış olmasıyla da ilişkilendirilebilir. Anlamsız şekillerin vücuda çizilmesinden tutun da kişilerin evlerindeki eşyaları eskimeden değiştirilmesine kadar, telefonların modellerinin ve markalarının en güncellerini çıkar çıkmaz satın alınmasından, saç renginin değiştirilmesine kadar tüm yenilikler modanın ürünüdür. Tüm bunlarla birlikte kişiler kendi kişiliklerinden uzaklaşarak başkaları olma gayretine girmekte ve böyece toplum öz benliğini yavaş yavaş kaybetmektedir.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+