Migrene Ne İyi Gelir?

Migren, kadınlarda ve erkeklerde oldukça sık rastlanan ve çoğunlukla ataklar halinde baş ağrısına sebep olan nörolojik bir rahatsızlıktır. Migren krizleri sırasında hekime başvurulmuş ve teşhis konmuş ise, doktorun yazdığı ilaçlar dışında ilaç alınmamalıdır. Bu hastalıkta doktorun hastayı takibi önemlidir. Dayanılamayacak derecede şiddetli ağrılar olursa acil servise başvurulmalıdır. Ayda iki ya da daha çok migren atağı geçiriliyorsa doktor bu konuda bilgilendirilmelidir. Hekimin önereceği koruyucu tedavi ağrının sıklığını ve şiddetini azaltacaktır. Hasta çok şiddetli ağrılar yaşadığında uyuma eğilimindedir. Ancak kimilerine iyi gelen uyumak, kimilerinde ağrının şiddetini arttırabilir. Migren, kişinin kendisini iyi tanımasını gerektirir. Zaman içinde migren krizlerinin nasıl atlatabileceğini kişi kendisi belirleyebilir duruma gelir.

115

Migrenden Tamamen Kurtulmak Mümkün Müdür?

Migren problemi yaşayanlar atak sırasında tedavi alırlar. Ayrıca ayda ikiden fazla atak geçiriyorlarsa koruyucu tedavi de verilebilir. Koruyucu olarak uygulanan tedavide, ağrı olsun ya da olmasın her gün düzenli olarak kullandıkları ilaçları vardır. Bu uygulama ile ağrıların şiddeti ve atakların sıklığının zaman içinde azaldığı görülmektedir. Migren, mutlak surette tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Buna rağmen belli bir yaştan sonra migren ataklarının bitebilmesi de mümkündür.

Migrene İyi Gelen Yiyecekler

Su içmek vücudumuz için çok önemlidir. Vücudun susuz kalması migren ağrılarını tetiklemektedir. Yeterli su alımı olmadığı zaman ağrıların şiddeti de artacaktır. Ayrıca şiddetli migren ağrıları bazı kişilerde kusmalara neden olmaktadır. Kusmayla birlikte yaşanan sıvı kaybı mutlaka bol su içerek dengelenmelidir. Migren ağrılarına iyi gelen yiyecekler genelde magnezyum ve kalsiyum yönünden zengin yiyeceklerdir. Bu sebeple koyu yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Brokoli, ıspanak ve lahana bolmiktarda kalsiyum içermektedir. Buğday tohumu, soya ürünleri, sarımsak, yulaf ezmesi ve deniz ürünleri gibi magnezyum yönünden zengin gıdalarla beslenmek migrene ağrılarına iyi gelebilir. Ayrıca kişideki serotonin eksikliği de migren ağrılarına sebep olabilmektedir. İçeriğinde yoğun miktarda serotonin bulunduran susam, pirinç, kepekli tahıllar, badem, kabak çekirdeği ve süt ürünleri tüketerek serotonin düzeyi korunabilir. Bunlara ilave olarak, somon, ton balığı ve uskumru gibi balıklarda bulunan omega 3 migrenle mücadelede etkilidir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+