Mide Ağrısı

Ülkemizde birçok insan mide rahatsızlığından yakınmaktadır. Gerek beslenme alışkanlıklarından, gerekse genetik yatkınlıktan kaynaklanan mide hastalıkları kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bahar aylarının sonu, yaz aylarının başlangıcında mide sorunlarında artış olur. Bunun sebepleri arasında ısı değişikliklerine uyum sağlamaya çalışan vücudun stresi, havaların ısınmasıyla birlikte soğuk asitli gıdaların tüketimi, baharatlı gıdalar ve ailede mide rahatsızlığı öyküsü bulunması sayılabilir. Bunların yanı sıra kişinin stresli bir hayat sürmesi de midedeki asit salgısını arttırarak bu tip rahatsızlıkları tetiklemektedir.

pğ

Mide Rahatsızlığı Ne Gibi Belirtiler Verir?

Mide rahatsızlığı yaşayan kişilerde midede yanma, ekşime, ağıza acı su gelmesi, mide bulantısı, üst karın bölgesinde ağrı gibi sıkıntılar belirgindir. Bazı mide hastalıklarına bakteriler neden olur. Gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıkların teşhisi için endoskopik yöntemler kullanılır. Tetkikler sonucunda mide asidini azaltan ilaçlar ve antibiyotikler ile sorun çözülmeye çalışılır. İlaçla tedavi sonuç vermezse cerrahi yöntemlere başvurulur.

Mide Rahatsızlıklarında Nasıl Beslenme Önerilir?

Mide rahatsızlığı yaşayanların, beslenme düzenlerinde değişikliğe gitmeleri yerinde olacaktır. Acılı, baharatlı yemeklerden uzak durulması gereklidir. Asitli içecekler mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Çiğ sebze ve meyve tüketimi sınırlandırılmalıdır. Kızartma ve turşu gibi besinleri yerken aşırıya kaçılmamalıdır. Hafif besinlerle düzenlenmiş yeni bir beslenme düzeni benimsenmesi hem tüm vücut sağlığı açısından iyi olur,  hem de mideyi yormaz.

Mide Rahatsızlıkları Neden Bahar Aylarında Artar?

Mevsim geçişlerine alışmaya çalışan vücudun verdiği tepkiler dolayısıyla, midede rahatsızlıklar baş gösterir. Yaz aylarında kızartma, çiğ sebze ve meyve tüketiminin artması da mide rahatsızlıklarının artmasında etkendir. Ayrıca mide, kişinin ruhsal durumundan en çok etkilenen organdır.

Mide Rahatsızlıklarına Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Mide rahatsızlıklarında tıbbi tedaviye ek olarak bitkisel yöntemler kullanılabilir. Papatya bitkisi kişiyi sakinleştirdiği gibi mideyi de rahatlatacaktır. Bu bitki kaynatılarak çay şeklinde içilebilir. Nane, zencefil, rezene, karahindiba gibi bitkiler de midedeki şişkinlik ve ağrılara iyi gelir. Özellikle kantaron yağı mide rahatsızlıklarında güzel sonuçlar vermektedir. Kantaron yağı 40 gün süreyle sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı içildiği taktirde, midedeki ülserin yol açtığı yaraları iyileştirmektedir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+