Menopozu Kolay Atlatmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Her kadının bir gün mutlaka yaşadığı menopoz; ani gelişen ateş ve terleme nöbetleri,  titreme, vücudun belli bölgelerinde şişlik ve çarpıntı ile kendini belli eder. Bazı kadınlar menopoz dönemini çok zor atlatırken bazıları ise daha rahat bir şekilde atlatabilmektedir. Unutulmaması gereken şey ise menopozun bir hastalık olmadığı ve hayatın bir parçası olduğudur. Bu dönemi daha rahat atlatabilmek için bazı alışkanlıkları değiştirmek gerekir.  Alkol ve sigara kullanımı bırakılmalı, gece uykularının çok daha düzenli olması için önlemler alınmalıdır. Ayrıca daha hafif gıdalar ile beslenmek ve bol su içmek menopoz şikâyetlerini oldukça düşürecektir.

oo

 Ateş Basmalarını Önleyen Karışım

Menopoz döneminde sık karşılaşılan ateş basması için doğal ürünler ile karışım hazırlamak mümkündür. Yapılan araştırmalar neticesinde, oldukça etkili olduğu kanıtlanan doğal ilaç şu şekilde hazırlanır. Eşit miktarda badem, ay çekirdeği, kurutulmuş mango ve kurutulmuş ananas iyice harmanlanmalı ve blendırdan geçirilmelidir. Her gün bu karşım bir öğün yoğurt ile karıştırarak yenmelidir. Bu besleyici karışım, menopoz dönemindeki ateş basmalarını önlemekte oldukça etkilidir. Ayrıca, aktardan alacağınız 100 gram kurutulmuş siyah yılan otu, ile her gün çay demleyip içmek, bu dönemi daha rahat geçirmenizi sağlar.

Az Yağlı Gıdalar İle Beslenin

Menopoz döneminde tükettiğiniz ağır gıdalar, ateş nöbetlerinin artmasına ve vücudun belli bölgelerinde ödem oluşmasına neden olur. Bu sebeple sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, bolca protein tüketmek gerekir. Menopoz döneminde vücuttaki tüm hormonlar değişir. Kadınların çoğu istemeden çok fazla kilo alır. Bu sebeple menopoza girmeden önce sağlıklı ve hafif gıdalar ile beslenme alışkanlığını kazanmak önemlidir. Her gün bir saat spor yapmakta menopoz şikâyetlerini önlemede faydalı olur.

Bitki Çayları Gece Uykunuzu Düzene Sokar

Menopoz döneminde fazla karşılaşılan problemlerden biri de gece uykusuzluğudur. Gece iyi uyuyamayan kişi, sabah dinç ve enerjik kalkamaz. Bu dönemde papatya çayından bolca tüketmek gerekir. Papatya çayı hafızayı dinlendirerek, daha rahat bir gece uykusu çekmenizi sağlayacaktır. Ayrıca yeşil çayda, vücudunuza enerji verir ve kilo almanızı önler.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+