Mantar Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Özellikle ayaklarda sık oluşan mantar; ayakkabının ayaktan sık çıkarılmamasına bağlı olarak, havasızlık sebebi ile mikropların rahat çoğalmasından kaynaklanmaktadır. Ayağında mantar olan kişilerin, sosyal hayatı bir hayli zorlaşacaktır. Kaşıntının yanında dayanması zor bir kokuya sebep olan bu rahatsızlık, kısa süre içinde tedavi edilmezse, bulaşıcı olduğu için diğer aile fertlerine de bulaşır. Hangi bölgede olursa olsun, mantarın en kısa süre içinde tedavi edilmesi gerekir. Mantar kaşıntısında alınacak önlemler mevcuttur. Geç kalmadan bu önlemleri almak, kaşıntıyı ve bulaşmayı önler.

Mantar Neden Oluşur?

Her insanın ayağında, gözle görülmeyen çok sayıda bakteri vardır. Bu bakteriler; nemli, kapalı ve havasız ortamı sever. Aynı ayakkabıyı uzun süre giymek, her gün uzun süre ayakkabı ile dolaşmak ve banyodan sonra ayakların ıslak kalması, parmak aralarındaki mikropların rahatlıkla çoğalmasını sağlayacaktır.  Yine naylon karışık çoraplar, mantar oluşturur. Bu sebeple pamuklu çoraplar kullanılmalı ve ayaklar her gün düzenli yıkanmalıdır. Ayakkabıyı uzun süre ayağından çıkartmayanların; iki gün üst üste aynı ayakkabıyı kullanmaması ve hava alan ayakkabıları tercih etmesi gerekmektedir. Her evde bulunan bebek pudralarının parmak aralarına sürülmesi de ayak kokusunu önleyecektir.

ww

Mantarı Önleyen Bitkiler

Mantara sebep olan bakterileri yok eden, bazı doğal bakım ürünleri ve bitkiler bulunur. Uzun süren mantar kaşıntısında, bu bitkileri kullanmak, kaşıntıyı engelleyecektir.

–  Aynısefa bitkisi, antibakteriyel özelliği ile bilinir. Aktardan alınan aynısefa bitkisi ile çay hazırlamak ve her gece mantar olan bölgeye sürerek, birkaç saat bekletmek, kaşıntıyı önleyecektir.

– Her evde bulunan üzüm sirkesi, kaşıntı için en iyi ve pratik çözümdür. Fakat üzüm sirkesini sulandırarak kullanmak gerekir. Tek kullanmak, tahrişe sebep olur. Bir bardak suyun içine, bir kaşık üzüm sirkesi karıştırılmalı ve mantar olan bölgeye sürülmelidir. Birkaç saat bekletilen sirkeli su, ılık su ile durulanmalıdır.

– Karbonatta, mantarda oluşan bakterileri yok eder. Mantar oluşan bölge, sabun ile yıkanmalı ve kuruduktan sonra karbonat sürülmelidir. Mümkün olduğu kadar uzun süre bekletilmesi gereken karbonat, kısa süre içinde mikropların yok olmasını sağlayacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+