LYS Sınavında Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Her sınav gibi, üniversite sınavı da çocukların sınav kaygısı yaşamasına sebep olur. Sınavda rahat olmak için ilk olarak sınav kaygısını yenmek gerekir. Sınav kaygısı; sınav öncesinde öğrenilen bilginin, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır. Bir başka deyişle bireyin kendi potansiyelini tam olarak kullanamamasıdır. Genel olarak bireyin ailesine karşı kendisini sorumlu hissetmesinden, arkadaşlarının yanında tembel konumuna düşmekten korkmasından ve beklentileri karşılayamama korkusundan kaynaklıdır. Sınav kaygısı yaşayan kişi; yanlış yapma korkusu ile bilgilerini tam olarak kullanamaz. Bu durumda ise başarının yarı yarıya düşmesi kaçınılmazdır.

002

Sınav Kaygısı Nasıl Giderilir?

Öncelikle bireyin ‘sınava hazır değilim, ben zaten bu konuları anlamıyorum, sınav sırasında ya bu konuları unutursam veya düşük not alırsam ailemin yüzüne nasıl bakarım’ gibi düşünceleri yerine ‘başarısız olmam aptal olduğumu göstermez, elimden gelenin en iyisini yapacağım, dünyanın sonu değil ya telafisi var’ gibi cümleler düşünmesi onu rahatlatacaktır. Ayrıca; sınavdan önceki gece, güzel uyumanız, sınav yerine son dakika değil daha erken gitmeniz, sınav esnasında dikkatiniz dağıldığında oturma şeklinizi değiştirip derin nefes almanız, sınava kendinize güvenerek başlamanız ve soruları dikkatli okumanız, bu kaygıyı azaltmanıza yardımcı olacaktır. İlk girdiği üniversite sınavında başarılı sonuç alamayan çocukların, seneye tekrar hazırlanması mümkündür. Bu durum göz önüne getirilerek, hem ailelerin hem çocukların kendini rahatlatması faydalı olacaktır.

Aileye Düşen Görevler Nelerdir?

Ailenin, sınavdan düşük not alan çocuğuna, sevgisinin azalmayacağını, anlatması önemlidir. Çocuğunuza güvenmeli ve zorlanmadan yapabileceği, basit sorumluluklar vermelisiniz. Gerçekçi olmalısınız ve çocuğunuzun başaramayacağı beklentilere girmemelisiniz. Sınav hakkında konuşurken dikkat etmeli, çocuğunuzu yaşıtlarıyla karşılaştırmaktan kaçınmalısınız. İletişim kurarken empati yaparak yaklaşmalı, sınavı; onlar kadar önemsediğinizi çocuklarınıza hissettirmelisiniz. Evde her dakika sınav konuşmak yerine, çocuğun rahatlayabileceği etkinliklere ağırlık vermelisiniz. Günlük ders çalışma saatlerini ayarlamalı, kalan sürede çocuğu ders konusunda sıkıştırmamalısınız. Üniversite sınavına hazırlanan çocuk zaten yeterince gergin olacaktır. Bu sebeple enerji veren ve dikkatini toplamasına yardımcı olan besinleri tüketmesini sağlamalısınız.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+