Lisede telefon serbest mi?

Telefondan kasıt fotoğraf çekebilen akıllı telefonlar olunca bu konuda en net cevabı bize MEB’in Ödül ve Disiplin Yönetmeliği” söylüyor. Lise’de telefon serbest mi yasak mı olduğu konusunda bir çok tartışma toplantılarda yapılırken aslında bu sorunun cevabı yönetmelikte açık bir şekilde yazılı. Lise öğrencileri ile öğretmenleri arasında en büyük tartışmaların yaşanmasına sebep olan ders içinde telefon ile oynanması, izinsiz ses ve görüntü kaydı olunca liselerde telefon kullanımına kısıtlama getirildi.

Lise ve dengi orta öğretim kurumlarında telefon kullanımında uygulanabilecek cezalar:

1)Kınama cezası
2)Okuldan kısa süreli uzaklaştırma
3)Okuldan tasdikname ile uzaklaştırma
4)Örgün eğitim dışına çıkarma cezası

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2007/01/20070119-3.htm  resmi sayfasındaki MADDE12 yi dikkatlice okuyun orada “bilişim araçları” ile başlayan maddeler telefon kullanımı ile ilgili olanlardır.

lise-cep-telefonu-yasak
Tabi bu cezalar size en ağır şekliyle uygulanmaz genellikle ilk uyarı sözlü uyarı şeklinde olur. Ancak aynı durumun tekrarı söz konusu olduğunda işler biraz tehlikeye girebilir. Burada en büyük sorun öğrencilerin yönetmeliği bilmeyerek sanki lise’de telefon serbestmiş gibi davranması. Oysaki sizinde yukarıdaki linkte göreceğiniz gibi telefonu okul içinde izinsiz kullanmak bile UYARI cezası almanıza sebep olabiliyor.

Lisede Makyaj Serbest mi?
Okullarda Neden El Yazısı Kullanılıyor?

Ben buradaki en büyük problemin okul yönetimi tarafından öğrencilere ceza sisteminin tam olarak açıklanmaması olduğunu düşünüyorum. Bir öğrenci sadece telefon yüzünden okuldan uzaklaştırmaya kadar gidebilecek cezalar alabileceğini bilse; eminim bu hareketi tekrar tekrar denemez.

Bu arada en saçma disiplin suçlarını merak edeneler için küçük bir video ekledim. Umarım hoşunuza gider. 🙂

3 Yorum on Lisede telefon serbest mi?

 1. madur
  Şubat 14, 2017 at 7:33 pm (4 sene ago)

  Yasaklama sebeplerı bellı ogretmen terorunu mıllet duyamasın dıe öğretmenler öğrencılerı rahatsıkla dövsun dıe bugun okulda 4 arkadasımız haksız yere sıddet gordu ve mudurun yanına gıttımızde hıc bır cozum yolu bulmadılar telefon yasagı lısede kalksın öğretmen terörü son bulsun

  Cevapla
  • iğne ve çuvaldız
   Şubat 5, 2019 at 1:22 pm (2 sene ago)

   ilk önce ar ve edep sahibi çocuk yetiştirelim. arsız ve aile terbiyesi almazsa bir çocuk. öğretmeninede diklenir anasınada söver babasınıda döver

   Cevapla
 2. Mehmet
  Haziran 16, 2017 at 1:06 pm (4 sene ago)

  lisede telefon yasağı kalkmalı

  Cevapla

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+