Lisede Makyaj Yapmak Yasak Mı?

Okullar açılıyor, TEOG sınavını geçenler artık liseli olma yolunda. Peki lisede sizi neler bekliyor olacak? Makyaj, kılık kıyafet, ders geçme gibi bir çok konuda orta okuldan farklı bir hayat sizi bekliyor gençler. Özellikle kız örenciler için ilk günler çok önemli oluyor. Makyajlı gelen öğrencilerin sayısı düşünüldüğünden fazla. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda açık bir şekilde tutumunu yönetmelikte belirtmiş.

 

Aslında öğrencilere de hak vermek lazım. Her gün o kadar çok yönetmelik değişiyor ki acaba bu da serbest mi bunu da yapabilir miyiz demekten alamıyor kendilerini öğrenciler. Özellikle serbest kıyafet uygulamasının bazı okullarda olması bu durumu iyice karışık bir hale sokuyor.

lise makyaj yapmak

Lisede Kıyafet Serbest Mi?

İlk önce kılık kıyafet uygulamasını bir netleştirmek lazım. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kılık kıyafet yönetmeliğinde açık bir şekilde yazılmış aynen aktarıyorum.

 

Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz. Ancak, velilerin en az yüzde altmışının muvafakatiyle, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 4 üncü maddede yer alan sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilir.

 

Yani okul veli toplantılarında alının karar doğrultusunda eğer veliler “HAYIR” derse ki %99’u toplantılarda serbest olmaması şeklinde oy kullanıyor, serbest değil arkadaşlar. Ancak bazı okullarda durum değişebiliyor.

Lisede Makyaj Serbest mi?

Bu konuda aslında tartışmaya yer yok. Liselerde makyaj yapmak yasaktır. Ancak yinede MEB kaynaklarından durumu netleştirelim.

 

Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.

 

Yok arkadaş ben illa kaynak göremem gerekli diyenler için açık linki vereyim http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/30/03/322439/dosyalar/2014_01/07111249_klkkyafetynetmelii.pdf bu linkten tüm maddeleri okuyabilirsiniz.

Neden makyaj yapan öğrenciler disipline gitmiyor?

Bu konuyu açıklamak diğerleri kadar kolay değil aslında. Makyaj yapan öğrencilerin disipline gitmemesinin en büyük sebebi öğretmen ve okul idaresidir. Öğretmenler, öğrencileri disipline gitmesin diye sadece uyarmak ile yetiniyorlar.  Okul idaresi de aynı şekilde sözlü uyarı ile yetiniyor. Çünkü disipline giden öğrenciler okul hayatlarından sonra o ceza ile bir çok yere başvuramıyorlar. Bu da eğitimciler için çok ağır bir ceza gibi göründüğünden işi resmi olmayan yollarla çözme yolunu tercih ediyorlar.

Makyaj yapıp gitsem ne olur?

%90 ilk defa yakalandığınızda sözlü olarak uyarı alırsınız ve numaranız nöbetçi müdür yardımcı tarafından bir yere kaydedilir. İkinci defa aynı olayı tekrarladığınızda disiplin kuruluna sevk edilirsiniz. Buradan çıkan ilk sonuç KINAMA cezası olacaktır. Aynı suçu bir defa daha işlediğiniz de ise cezanız OKULDAN UZAKLAŞTIRMA olacaktır.
Peki aynı suçu 3. kez işlerseniz ne olur? dediğinizi duyar gibiyim. Bu sefer ceza OKUL DEĞİŞTİRME olacaktır.

 

Kısaca lisede makyaj yapmak yasaktır cezası disiplin kurulu tarafından verilir. Kıyafet serbestliği okuldaki velilerin izniyle (%60’ının) verilir.

1 Yorum on Lisede Makyaj Yapmak Yasak Mı?

  1. Busraa
    Eylül 7, 2018 at 7:27 am (3 sene ago)

    Ben karma imam hatip lisesi öğrencisiyim ama cok makyaj yaptığım halde hocadan uyarılar hic almadım vatan hocalardan özellikle cok rimel sürerim fondöten azıcık yetecek kadar biraz parlatıcı pembe renklerde birazda elmacık kemiğine allık azcıkta kasimin boş olan yerlerini hafif doldururum ve cok sade durur bende 😂😂

    Cevapla

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+