Lisede Makyaj Serbest Mi?

Günümüzde, okul yönetmeliklerinde eskiye oranla birçok madde değişmiştir. Buna rağmen liseye makyaj ile gitmek hala serbest değildir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte, makyaj yapmak yasaktır. Her okulun idari görevlileri bu konuda farklı kurallar koyabilir. Bu, okul yönetiminin bakış açısına göre değişiklik gösterir. Bazı okullar sadece sözlü olarak uyarır. Fakat öğrenci hala uyarıyı dikkate almıyorsa sözlü olarak tekrar uyarır ve aileye yazılı olarak bilgi verilir. Bu konuda daha detaylı kanun maddesininde içinde yazılı olduğu yazı için lisede makyaj yapmak yasak mı? yazısını inceleyebilirsiniz.

Lisede Makyaj Yapmak Serbest Olmalı Mı?

Öğrencilere makyaj yapmak konusunda fikri sorulsa çoğu serbest olmasını isteyecektir. Lise çağındaki öğrenciler, çocukluğu geride bırakıp hızla gençliğe adım attıkları için okul içinde makyaj yapmanın yanlış olmayacağını düşeneceklerdir. Yönetim tarafından izin verilse bile kurallar neye göre belirlenebilir? Kılık ve kıyafet konusunda okul kurallarına uyacak şekilde serbest giyinme konusu velilerin oylamasına göre karar verilir. Makyaj ile ilgili olarak böyle bir oylamaya bile gerek duyulmaz çünkü yönetmeliğe göre öğrencilerin makyaj yapması yasaktır.

Lisede makyaj serbest mi

Lisede Makyaj Yapmanın Cezası Var Mıdır?

Milli Eğitim Bakanlığı “ Ödül ve Disiplin “  Yönetmeliğinin 11.maddesi hükümlerince, öğrencilerin davranışlarını niteliklerine göre okuldan kısa süreli uzaklaştırma, okuldan tasdikname ile uzaklaştırma ve örgün eğitim dışına çıkarma cezalarından biri verilir. Aynı yönetmeliğin 12. Maddesinde, kınama cezasını gerektiren davranışlar bölümünün a bendinde, Kılık-kıyafete ilişkin mevzuat hükümlerine uymamak yer alıyor. Günümüzde okullarda yönetmelik deki maddelere göre hareket edilmektedir.

Okullarda Makyaj Yapanlar Nasıl Bir Uygulamayla Karşılaşır?

Okul giriş saatlerinde; müdür, müdür yardımcısı ve nöbetçi öğretmenler tarafından yönetmelikte kurallara uymayan öğrenciler, sözlü olarak uyarılır. Aynı zamanda sınıfı ve numarası not alınır. Eğer ki öğrenci bu davranışını ikinci kez tekrarlarsa öğrenci tekrar uyarılır ve veliye yazılı bir bilgi gönderilir. Üçüncü kez okulun kuralına uymayan öğrenciler, disipline sevk edilecektir. Öğrenci orada alınan karara göre okuldan uzaklaştırmada alabilmektedir. Bunlara rağmen hala makyaj yapma isteğinde ısrarcı olan öğrenci, okulunu değiştirmek zorunda kalmaktadır. Öğrenciler okula eğitim için gider ve kurallara da uymak zorundadırlar. Çoğu ailede çocuklarının okul kurallarına uymasını ister. Lisede makyaj yaparak okula giden öğrenciler konusunda rahatsız olan aile sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+