Limonlu Suyun Faydaları

Limon rengi, kokusu, iç açıcı aroması ile insanoğlunun fiziksel ve ruhsal sağlığını dengeleyen ve insan vücuduna birçok faydası olan bir meyvedir. Kendi başına yenilebildiği gibi, suyu ile de harikalar yaratılmaktadır. Sağlık açısından limonlu suyun faydaları saymakla bitmeyebilir. Her şeyden önce ferahlatan bir dokuya sahiptir. Özellikle sıcak yaz aylarında terlemeden kaynaklanan vücut sıvılarına karşılık en güzel ve hazırlanması kolay bir içecektir. İçerdiği onlarca vitamin ve mineral sayesinde yorgun düşen vücudu canlandırır ve koşu, hızlı yürüyüş gibi fiziksel aktivitelerde kararında kullanıldığı zaman tok tutup enerji verir. Limon suyu aynı zamanda kanı temizleyen ve kolestrolü düşüren çok önemli bir sıvıdır.

limonlu suyun faydası

Limon, maydanozla beraber kaynatılıp balla tatlandırılıp ılık içilirse idrar söktürücü etki yapar. Ciltteki sivilcelerin çoğalmasını önler ve cilde yapılan pansumanda fayda sağlar. Limon suyu harareti keser ve karaciğeri rahatlatır. Limonlu suyun faydaları araştırılırken günden güne yeni bilgiler ortaya çıkmaktadır. Diyetisyen uzmanları tarafından kilo verdirici etkisi olduğu üzerinde önemle durulmaktadır. Kabuğu ile beraber kaynatılıp, balla tatlandırılarak ılık olarak yemeklerden önce 12er su bardağı içilmesi tavsiye edilir. Bu tüketim aynı zamanda yorgunluk ve halsizliğe de iyi gelir. Limon suyu ile yapılan gargara anjin tedavisinde etkilidir. Limon doğranıp, kuru üzümle beraber kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilirse kansızlığa faydası vardır. Kolestrolü düşürmede etkilidir.

limonlu suyun faydası

Limon kabuğu kaynatılıp balla tatlandırılıp yemeklerden sonra içilmeye devam edildiği takdirde sindirim bozukluğuna iyi gelir. Limon suyu ile yapılacak gargara ağız içi yaralarına iyi gelir. Limonlu suyun faydaları bunlarla da bitmez. Buruna çekildiği takdirde burun kanamasını durdurur. Limon ve kabuğu nane ile kaynatılıp balla tatlandırılırsa öksürüğe iyi gelir. Limon doğranıp kaynatılıp balla içirilirse felç riskini azaltır. Limon tek başına ya da kahveyle karıştırılıp içilmeye devam edilirse ishali kesmede etkilidir. Sabah uykudan bir türlü kalkamayan ve uykusu çok ağır olanlara limon suyu tüketmeleri tavsiye edilir. Kan temizlenip inceldiğinden uykunun azaldığı görülecektir. Limon suyu zinde bir geçirmenizi ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenizi sağlayacaktır. Kahve içmeden önce de tüketilebilir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+