Limonlu Su Zayıflatır Mı?

Günümüzde insan sağlığını tehdit eden etkenlerden biri de fazla kilolardır. Bununla başa çıkmak için çeşitli diyetler uygulanır. Ama en doğru olanını bulmak doktorunuza danışmadan çok zor olacaktır. Bazı uzmanlar tarafından ve çeşitli sosyal medya sitelerinde limonun zayıflattığına dair birçok bilgi yer alıyor. Peki, limonlu su zayıflatır mı?

 

Çoğu uzmanda bu yönde olumsuz bir açıklama yapmamıştır ancak yine de dikkatli olmak gerekiyor, işe yaradığı kadar zararları da mevcuttur. Limonun vücudunuza birçok yararı vardır. Örneğin, hücrelerinizde biriken fazla yağı atmanıza yardımcı olur. Fakat sadece limonlu su içerek zayıflamanız mümkün değildir. Üstelik fazla içmenin de özellikle midenize ve tansiyonunuza zararı olabilir. Limonu günlük hayatınızda aldığınız besinlerin içerisine eklemeniz zayıflamanızı olumlu yönde etkiler. Çünkü limonda C vitamini bulunur, fazla suyun vücuttan atılmasını kolaylaştırır, hücrelerdeki fazla yağı yakar ve metabolizmadaki zararlı toksinleri vücuttan uzaklaştırır.  Gün içinde tükettiğiniz yiyecek ve içecekler, soluduğunuz hava vücudunuza bazı toksinlerin girmesini sağlar ve bir süre sonra birikerek metabolizmanızın yavaşlamasına yol açar. Yavaşlayan metabolizma, her gün aynı besinleri tüketseniz dahi kalorilerinizi yakmak ve kilo almanıza sebep olur. Limonda bu noktada bu toksinleri atmaya yardımcıdır. İdrar söktürücü olması limonun kilo vermenize yardımcı olacağına dair bir diğer işarettir. limonlu su zayıflatır mıYapılan bazı araştırmalar limonda bulunan flavonoidlerin kilo almayı engellediği ve iltihabı önleyici özelliği bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. 2005 yılında “The Journal of the American College of Nutrition” adında yayınlanan bir araştırmaya göre limon tüketen insanların egzersiz sırasında tüketmeyenlere göre %30 daha fazla yağ yaktığı tespit edilmiştir.

 

Limon tek başına zayıflamanıza yetmez. Günlük tükettiğiniz besinlerin yanında takviye olarak kullanmanızda fayda var. Uyguladığınız diyetlere limonlu suyu ekleyebilirsiniz. Yeme içmenize dikkat ettiğiniz derecede egzersizlere de önem vermelisiniz. Normalden fazla limon tüketmeye başlarsanız bazı yan etkilerle karşı karşıya kalırsınız. Limonun asitli yapısı sebebiyle mide ülseri, gastrit gibi hastalıklara sahip olanların kullanmaması gerekir. Bunun yanı sıra hazır limon sularını da tüketmemelisiniz. İçerisindeki uzun raf ömrü sağlayan maddeler sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+