Limonlu Su Zararları

Limon doğanın mucize ürünlerinden biridir. Yüksek oranda C vitamini, fosfor, kalsiyum, bol miktarda lif ve yorgunluğu önlemeye yarayan potasyum içermektedir. Vitamin ve mineral açısından yüzlerce faydaya sahip olduğu bilinen bu yararlı meyve eski çağlardan beri şifa bulmak amacıyla da hekimler tarafından kullanılmaktadır. Kışın soğuk algınlığını önlemek yazın ferahlık vermek amacıyla tüketilen bu ürünün içerdiği asit dolayısıyla bazı insanlar tarafından daha dikkatli ölçülerde kullanılması gerekmektedir. Yararları olduğu kadar limonlu su zararları üzerinde de önemle durulmalıdır. Özellikle kilo vermeye çalışan insanlar tarafından bir detoks yani arınma yöntemi olarak kullanılır. Çok fazla içilirse bir takım yan etkilere sebebiyet verebilir. Tansiyonu düşürebilir. Mutlaka bir uzman kontrolünde tüketilmesi gerekmektedir.

limonlu suyun zararları

Aşırı tüketildiği takdirde içerdiği asit dolayısıyla dişlerde erozyona sebep olabilir. Erozyona uğrayan diş sıcak ve soğuğa karşı hassas olur. Fazla tüketilmesi dişeti kanamalarına neden olabilir. Bu yüzden limonlu su zararları hafife alınmamalıdır. Mümkün oldukça kamışla tüketmenizde fayda vardır. Çok fazla limon suyu tüketmek aynı zamanda mide ekşimesini tetikleyebilir. Ülser ya da gastrit gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu konuda hassas olan kişilerin mutlaka bir doktora danışması önerilir. Nadir de olsa limon suyu tüketimi diüretik etkiye sahip olabilir. İçerdiği yüksek miktardaki C vitamini idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Böbrekleri çalıştırarak vücuttan fazla oranda ve hızlı bir şekilde sıvı atılımına neden olabilir. Bu yüzden vücudun susuz kalmaması için fazla limon tüketiminden kaçınmanızda fayda vardır. Aynı zamanda görme gücünü azaltır ve sinir sistemini bozabilir. Fazla tüketimi yine ihtiyarlamaya sebep olabilir. Özellikle sabahları aç karnına içilen limonlu su kabızlık yapabilir.

 

Bir uzman ya da doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir sağlık sorununuzu tedavi etme amaçlı limon suyu içmemelisiniz. İçtiğinizde herhangi bir yan etki yaşarsanız limonlu su zararları minimuma indirmek için bu alımı durdurmanız önerilir. Bu yan etkiler devam ettiği takdirde sağlık yardımı isteyin. Genel sağlık için limon suyu tüketimi yapıyorsanız yarım limon ile yarım bardak suyu karıştırarak bu ihtiyacınızı midenizi yormadan karşılayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+