Limonlu Su İçmenin Faydaları

Limon vücuda birçok yarar sağlayacak bir yapıdadır. Barındırdığı vitaminler, toksin atmaya yardımcı ve yağ yakıcı olması onun en belirgin özelliklerindendir. Limonu tek başına tüketmek yerine limonlu su içmenin faydaları da fazladır.

Zayıflama uzmanlarının da diyet yaparken tüketilmesini önerdiği bir besindir. Fazla yağın yakmaya yardımcı olması onu diyetler için vazgeçilmez bir unsur haline getiriyor. Bu karışımı ılık bir şekilde tüketmelisiniz. Karışımı ise 1 bardak suyun içerisine çeyrek limonu sıkarak elde edebilirsiniz. Marketlerde hazır olarak da satılan bu karışım kendi hazırladığınız kadar sağlıklı değildir. Çünkü market raflarında daha uzun süre barındırmak için içerisine bazı ek kimyasal maddeler konulabiliyor. Buda sağlığınızı kötü yönde etkiler.

Yararlarına gelindiğinde ise; limonlu su vücudunuza elektrolit ekleyerek susuz kalmanızı engeller. Kas ve eklem ağrılarınızı da önleyici bir yapıdadır. İçerdiği sitrik asit sebebiyle sindirim sisteminize yardımcı olur ve bağırsak hareketlerinizi düzene sokar. Ayrıca karaciğerinizde üretilen enzimlerin miktarını arttırır ve karaciğerinizi temizleyerek zararları toksinleri dışarı atar. İçerdiği C vitamini sayesinde özellikle kış aylarında yaşadığınız grip, solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklardan sizi uzak tutar. Kuvvetli bir antioksidan olduğu için bağışıklık sisteminizi her daim güçlü tutar. Bir diğer yararı da sinir sisteminizedir. Çünkü limon yüksek miktarda potasyum içerir. Potasyum eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan depresyon ve anksiyete gibi hastalıklardan korunmanızı sağlar. Kanınızı, damarlarınızı ve en önemlisi atardamarınız temizler. Tansiyonunuzu düşürerek yüksek tansiyon rahatsızlığından sizi korur. Ph değerini yükselterek, hastalıklarla savaşma gücünüzü arttırması da limonlu su içmenin faydalarındandır. Ürik asidin seyreltilmesini sağlayarak ekle ağrılarınızı önler. Hamilelerinde doktor önerisi ile bu karışımı kullanmasında bir sakınca yoktur. Potasyum sayesinde beyin ve sinir sistemine iyi gelir. Limonu tek başına tüketmek sakıncalı olsa da su ile karıştırmak mide yanmasına iyi gelir. Safra kesenizde, böbreklerinizde veya pankreasınızda oluşabilecek taşların vücuttan atılmasına karşı etkilidir.

 

Diyetlere de takviye edilmesi gereken limonlu su tok hissetmenizi sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur. En önemlisi kanserin gelişemeyeceği bir ortam yaratır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+