Lider Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Özel hayatta ve iş hayatında, her insanın en büyük amacı lider olmaktır. Özellikle son yıllarda artan özel şirketler, tamamen çalışmaya ve yönetme becerisine sahip insanların, rahatça kariyer basamaklarını tırmanmasını sağlamaktadır. Liderlik sadece en iyisini yapma, başarılı işler çıkartma veya akşama kadar koşuşturmak olarak değerlendirilmez. Bazı insanlar hiçbir vasfı veya emeği olmadığı halde kalabalık guruplara hükmedebilmekte ve her söylediğini doğru olmasa bile kolaylıkla yaptırabilmektedir. Bu sebeple liderlik; yönetme vasfı ve yönlendirme becerisi olarak algılanabilir. Geçmişten günümüze öne çıkan büyük liderler, kocaman bir ekip ile çalışmalarına rağmen, sadece kendi isimleri ile anılır.

Atatürk Liderlik Özellikleri

Lider Olan Kişi Hızlı Karar Vermelidir

Uzun süre düşünmek, birçok işin aksamasını sağlar. Bu sebeple ani ve olabildiğince isabetli kararlar veren insanlar, kalabalıkta hemen fark edilir. Kararlı insan; toplumu harekete geçirebilen, hedefleri kalabalıkların önüne koyabilen, yani yönlendirici bir yapıya sahiptir.

Lider Olan Kişi Soğuk Kanlı Olmalıdır

İş hayatında duygusal davranmak, en çalışkan insanlara dahi çok şey kaybettirecektir. Lider olan kişi, zararları ne olursa olsun, kendisinin ve beraberindeki gurubun çıkarları doğrultusunda hareket edebilmelidir. Fakat yeri geldiği zaman adaletli olmayı bilmeli ve liderlik yaptığı gurubun içine nifak sokmamalıdır.

Lider Olan Kişi Etkileyici Ve Kararlı Olmalıdır

Karizma sahibi ve her yaptığının arkasında durabilen kişiler, daha çok takip edilir. Toplumda fark yaratır. Her insan yakışıklı veya güzel olmayabilir. Fakat kendinden emin olmak, görüntüdeki eksiklerin kapanmasını sağlayacaktır. Lider olan kişi toplumu etkilemeyi bilmeli karizmatik kişiliği ile geniş kitlelerce takip edilmelidir. Ayrıca lider, yenilikleri takip etmeli ve değişime açık olmalıdır.

Lider Olan Kişi Takım Ruhu İle Hareket Etmelidir

Tek başına yapılması mümkün olmayan işlerin, birkaç kişi ile birlikte yapılması müthiş sonuçlar çıkartabilir. Lider olan kişi, çevresindeki insanları yönlendirmeyi bilmeli ve birlikte alınan başarının bilincini yaymalıdır.

Lider Olan Kişi Topluma Hitap Etmeyi Bilmelidir

Geçmişteki liderlerin yaşantısına bakıldığı zaman, topluma hitap etmeyi bilen, sözleri dikkatle takip edilen kişilerin lider olarak görev aldığı gözlemlenecektir. Lider olan kişinin; konuşma şekli ve ses tonu kalabalıklarda coşku yaratmalıdır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+