Kulak Sağlığı Nasıl Korunur?

Özellikle yazın belki de su ile ilişkimiz arttığından dolayı kulak problemleri ortaya çıkıyor. Daha fazla duş ve buna eklenen deniz, havuz sefaları sayesinde kulak problemleri artıyor ve kulak ağrısı dünyanın en can sıkıcı ağrılarından birisi olabiliyor.

Kulak problemlerinin başlıcan belirtileri şiddetli ağrı, işitme kaybı ya da işitmede azalma ve akıntıdır. Bunlardan bir ya da birden fazlası varsa dış kulak enfeksiyonu ile başlayan ve derinleştikçe sıkıntısı artan bir probleminiz olabilir. Bu semptomlardan biri bile varsa hemen doktor gözükün. Yoksa da bu yazıyı okuyun ve kulaklarınızı bu tür sıkıntılardan kurtarmak için önemler alın. Kulak sağlığı nasıl korunur pratik bilgilerle öğrenin.

Hijyen

Temizliğinden, hijyeninden emin olmadığınız yerlerde suya girmeyin. Kimse size elinizde deney tüpü ile gezip örnek toplayın demiyor ancak ilk kez gittiğiniz ve insandan havuzun dibinin gözükmediği bir yerin ne kadar hijyenik olabileceğini az çok tahmin edebilirsiniz.

Su ile Teması Azaltın

Kulak tıpaları bu günler için var. Çeşit çeşit, renk renk ve boy boy eskisi gibi rahatsız edici de değiller. Neresi olursa olsun illa suya girecekseniz mutlaka edinin. Özellikle kulak iltihabı geçmişiniz varsa, geçmiş zamanda kulak zarınızda delik olduysa asla ihmal etmeyin.

1

Kulak Çubuğuna Hayır

Bu çubuklar eczanelerde bile satılıyor ama faydası tartışılır. Temizlediğini düşündüğünüz çubuklar aslında dış kulak yolunda biriken kirlerin bir kısmını kulak zarına doğru ittiği için tıkanma ve duyma sorunlarına yol açıyor kulak çubuğu kullanmamaya özen gösterin.

Kulak Temizletin

Bir doktora gidip kulaklarınızı temizletebilirsiniz özellikle yaz sonu ya da tatil dönüşünüzde. Bir kere temizletirseniz hep temizletmeniz gerekir yanlış bir kanıdır aslında.  Bu olay sadece ilerleyen yaşlarda artan kulak sıvısı sebebiyle kulak temizliğine daha çok ihtiyaç duymanızdan dolayıdır. Bu nedenle endişelenmeyin ve kulaklarınızı temizletin.

Saç Kurutma Makinesi

Duştan sonra kulaklarınızı kulak çubuğu ile kurutmak yerine saç kurutma makinesi ile uzaktan nemini alabilirsiniz. Daha sağlıklı ve daha kesin çözüm olacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+