Küçük Mekânlar Nasıl Dekore Edilir?

Yaşayacağımız evi seçerken, evin şekli kadar; konumu, ulaşım olanakları, iş yerimize yakınlığı gibi birçok konuya dikkat ederek seçeriz. Bunca ayrıntının içinde, bazen yerleştiğimiz ev dar olabilmektedir. Dar mekânları, uygun bir dekorasyon tarzı ile geniş göstermek mümkündür. Seçilen koltukların, perdelerin, tabloların, ayna ve sehpaların rengini ve yerini, bilinçli bir şekilde belirleyerek, dar mekânları olduğundan geniş gösterme olanağımız bulunur. Dar olan odaya, fazla eşya ve aksesuar yerleştirmemek gerekir, böylece kalabalık görüntünün önüne geçilecektir. Ölü alanlara yapılan kitaplıklar ve raflar, fazla eşya ve kitapları gizleyerek odayı kullanışlı hale getirebilir.
küçük-mekanlar-nasıl

Dar Odaların Duvar Boyaları Ne Renk Olmalıdır?

Dar mekânların duvarları; beyaz, krem, buz beyazı, açık gri gibi renklerde boyanır. Koyu renk boyanan duvarlar odayı olduğundan kalabalık ve küçük gösterecektir. Yine tavan boyalarını beyaz seçmek, tavanın olduğundan yüksek görünmesini ve daha ferah bir oda izlenimi yaratmasını sağlayacaktır.

Dar Odalara Yerleştirilen Koltuklar Nasıl Olmalıdır?

Dar odalara seçilen koltuklar; düz renk kumaşlardan ve küçük modellerde olmalıdır. Koyu renk veya desenli kumaşlar, dar olan odaya, kasvetli bir görüntü katacaktır. Eni dar odalara, L şeklinde koltuklar yerleştirilerek, odanın eninden tasarruf yapmak mümkündür.

mekan-nasıl-dekore-edilir

Dar Odalar İçin Seçilen Perdeler Nasıl Olmalıdır?

Üst üste takılan abartılı perdeler yerine, açık renk zebra perde seçerek, odaya sade bir görüntü katılabilir. Böylece pencereler kalabalık görünmeyecek, tül ve güneşliğin yaptığı işi tek başına zebra perde yapacaktır. Zebra perdelerin yanında kullanılan fonlar, yine açık renk seçilmeli ve odaya aydınlık bir görüntü kazandırılmalıdır.  Mutfak gibi çok dar mekânlarda, dolap yanlarında kullanılan pencerelere, fon kullanılmamalıdır.  Burada kullanılan fon odayı sıkışık gösterir.

küçük-mekanlar

Dar Odalar İçin Seçilen Halı Ve Aksesuarlar Nasıl Olmalıdır?

Küçük odalara, büyük ebatlarda halı seçmek, odaya geniş izlenimi verecektir. Küçük seçilen halılar, odayı olduğundan daha küçük ve kalabalık gösterir. Aksesuarlarda ise duvar renkleri ve mobilyaların açık renk seçildiği mekânlarda, renkli yastık ve tablolar kullanılarak, odaya gösterişli bir hava katmak mümkündür. Yine dar odaları, bol miktarda ayna yerleştirerek, geniş gösterme imkânınız vardır.

dekorasyon-küçük-mekanlar

 

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+