Küçük Çocuğu Diş Hekimine Götürme Yolları

Bebeklerde, ilk dişler 6 aylıkken çıkmaya başlar. Bazen, bir takım faktörlerin etkisiyle gecikmeler yaşanabilir. Bu gecikmeler, bir yaşına kadar normaldir. Ancak bir yaşına basmasına rağmen, bebeğin ağzında diş yoksa bu durumda sebebinin araştırılması gerekir. Bebekler diş çıkarmadan 1-2 gün önce; huzursuzluk, iştah kaybı, dişetlerinde kaşıntı ve salyada, gözle görülür bir artış olması normaldir. Diş çıktığında, bu şikâyetler kendiliğinden kaybolur. Rahatsızlığı olan bebeği rahatlatmak için eczanelerde satılan pomatlardan kullanılabilir. Bebeğin, 2-3 yaşları arası süt dişlerinin çıkması tamamlanmış olmalıdır. Altı yaşından itibaren, süt azıların altından, kalıcı azılar çıkmaya başlar. Kalıcı azılardan alt ve üst çenede sağda ve solda olmak üzere toplamda 4 adet bulunur.

t

Küçük Çocuklara Diş Hekimini Sevdirebilecek Yöntemler

Yaşı küçük olan çocukların diş hekimine ilk gidişlerinde, bir miktar korkması normaldir. Fakat seçilen diş hekiminin, çocuğa yaklaşımı bu korkuyu kısa süre içinde yenmesini sağlar. Anne ve babaların panik tutumu çocukların diş hekiminden korkmasında etkilidir. Diş muayenesine ilk gidişte, çocuğa güvenildiği izlenimi verilmeli ve çocuğun cesaret kazanması sağlanmalıdır. Diş müdahalesi sırasında, çocuk için yeni olan ve ilgisini çekebilecek bir oyuncak vermek, dikkatinin diş doktorundan uzaklaşmasını sağlayacaktır. Zaten diş müdahalesi öncesinde yapılan uyuşturucu spreyler, çocuğun iğneleri hissetmesini önler.

Çocuklar Neden Diş Hekiminden Korkar?

Çocukların büyük bir çoğunluğu, diş hekiminden korkar. Dişlerde şiddetli ağrılar başlamadan diş hekimine gitmek, hem çocuk açısından hem de doktor açısından, muayenenin rahat geçmesini sağlayacaktır. Çocuğu diş hekimine götürmeden önce, doktorla görüşüp yapılacak işlem hakkında bilgi alınmalıdır. Doktorun iğne yapmayacağı söylenerek götürülen çocuk, anestezi yapılma mecburiyeti doğarsa, hem anneye hem doktora güvenini kaybedecektir. Bu yüzden çocuğun diş hekimine gitmeden önce, neler yaşayabileceği ile ilgili net bir şekilde bilgilendirilmesi gerekir. Diş hekimi seçilirken çocuklar konusunda uzmanlaşmış bir hekim seçilirse, ilk ziyaret daha ılımlı bir havada geçecektir. Pedodontistler çocuklar hakkında eğitim almış kişilerdir. Muayene ve tedavi esnasında daha küçük aletlerle çalışırlar. Muayenehaneleri, çocukların sevdiği çizgi film karakterlerinin oyuncakları ile doludur. Duvarlar rengârenk boyanmıştır ve hatta bekleme salonunda, küçük bir oyun alanı mevcuttur. Hepsinden önemlisi, pedodontisiler korkan bir çocuğa nasıl davranmaları gerektiğini bilirler.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+