Küçük Çatı Katı Dekorasyonu

Çatı katları, dar fakat bir o kadar manzaralı ve sevimli mekânlardır. Bu sebeple de gençlerin çoğu çatı katında şık bir oda hayal eder. Dar olan bu mekânlar, doğru bir yerleştirme ile oldukça kullanışlı olabilmektedir. Çatı katını olduğundan geniş gösterecek, bazı ipuçları bulunmaktadır. Küçük bir araştırma yaparak, kendi dünyanızı, hayallerinizdeki gibi döşeme imkânınız bulunmaktadır. İlk yapılması gereken ise yerleşmek istediğiniz çatı katının ebatlarını dikkate alarak, doğru eşyaları seçebilmektir. Çünkü gereğinden fazla eşya yerleştirmek, sevimli odanızı boğucu bir hale getirecektir. Kolonların yerleşimi, pencere kenarlarının ne şekilde değerlendirileceği ve dolapların hangi duvarın boyutlarına uygun olacağı, ilk düşünülmesi gereken ayrıntıdır.

qq

Küçük Çatı Katında Pencere Kenarları Berjer Koltuklar İçin İdealdir

Metrekaresi küçük olan ve içinden çok sayıda kolon geçen çatı katının, en geniş yeri pencere kenarları olur. Bu alana yüksek dolaplar yerleştirmek ise evi kasvetli ve karanlık bir hale getirecektir. Tek berjer koltuklar ve aydınlık olduğu için çalışma masaları, pencere kenarlarına yerleştirilerek, manzaradan yararlanma ve aydınlık bir oda imkânı yaratılabilir. Çatının en eğimli ve dar olan yerine ise kitaplıklar veya giyinme askıları yapma imkânınız olacaktır. Böylece giyinme odası için uygun bir alan elde edilmiş olur. Yer minderlerinden hoşlananların ise bu bölgelere şık minderler atarak, arkadaşlar ile oturulabilecek samimi ortamlar hazırlaması mümkündür.

Küçük Çatı Katları İçin Nasıl Mobilyalar Seçilmelidir?

Küçük çatı katları için, açık renk ahşabın ağırlıkta olduğu mobilyalar seçmek doğru olur. Yine örtülerin seçiminde, soft renkler kullanılmalı ve oda kalabalık gösterilmemelidir. Canlı renklerden hoşlananların, bol renkli ama çok az aksesuar ile odayı daha hareketli göstermesi mümkündür. Bu yıl çok moda olan, neon renkte aksesuarlar, açık renk mobilyaların içinde hemen belli olacak ve şık bir görüntü oluşturacaktır. Güneşten en çok faydalanan çatı katlarında, bitki yetiştirmekte kolaydır. Küçük çatı katları yerleştirilirken, aynı anda yatak ve oturma alanı olan mobilyalar daha kullanışlı olacaktır. Mobilyalarda bol miktarda çekmece bulunmalı ve çatı katında bulunan kalabalığı yerleştirme imkânı yaratmalıdır. Çatı katının avizesi aydınlık olmalı, girintili çıkıntılı olan mekânı tamamen aydınlatmalıdır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+