Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Günümüzde nakit para ile büyük yatırımlar yapmak pekte mümkün değildir. Alınan maaş; kira,  faturalar, mutfak masrafları derken harcanır gider. Ev, araba ve arsa gibi yatırımlar yapmak ve iş yeri açmak için ise mecburen banka kredileri kullanılır. Bankaların kredi vermek için yaptığınız tüm harcamaları takip etmesi kaçınılmazdır. Her bireyin yaptığı harcamalar, Kredi Kayıt Bürosu, yani Findeks tarafından takip edilmektedir. Bankaya kredi için başvuru yapıldığında, krediyi alıp alamayacağınız Findeks’in size verdiği kredi notu belirleyecektir.  Findeks; her ay kredi kartı ödemelerinizi, daha önceki çektiğiniz kredilerin ödenme şeklini, hatta isminize düzenlenen faturaların ödenme şeklini takip eder. Son birkaç ay içinde yaptığınız düzenli ödemeler, istediğiniz kredinin limitini ve onaylanma süresini belirler.

07

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Bankaların kredi notu hesaplamak için kuralları vardır. Kredi kartı limitiniz, aylık yaptığınız harcama tutarınız ve bu harcamaların vaktinde geri ödenmesi, faturalar ve üzerinize olan faturaların ödenme zamanı kredi notunuzun belirlenmesinde etkili olacaktır. Daha önce bu ödemeler konusunda titiz davrandıysanız, kredi notunuz zaten yüksek çıkacaktır. Fakat kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri ve daha önce çekilen kredi ödemeleri konusunda tembel davrandıysanız, yatırım yapabilmek için kredi notunuzu yükseltecek hamleler yapmanız gerekir. Yani Findeks, harcamaları nasıl dengelediğinizi gösteren bir mali tablodur.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kullanılan kredi kartındaki borcun, aylık asgari tutarının değil tamamının ödenmesi, faturaların son ödeme tarihinden önce ödenmesi, kredi notunun yükselmesinde faydalı olacaktır. Tüm hesaplar kapatılıp, düşük limitli yeni bir kredi çekilebilir. Çektiğiniz düşük limitli kredinin taksitlerini, son ödeme günü gelmeden ödeyerek, bankaların takip ettiği süreyi düzenli ödeme yaparak geçirebilirsiniz. Küçükte olsa, vadeli mevduat hesabı açmak, kredi notunun birkaç ay içinde yükselmesini sağlar. Elinizdeki her fazladan borçsuz kredi kartı ve bunlara yönlendirilen otomatik ödeme talimatı, kredi notunuzun yükselmesinde etkilidir. Yani doğalgaz, elektrik, telefon gibi bütün faturalarınız, elinizdeki kredi kartlarına paylaştırılmalıdır. Kredi notu, 1 ile 1900 arasında değerlendirilir. Kredi notunuzun, 1 veya 1’e yakın olması çekmek istediğiniz limit ne olursa olsun banka kredilerinden yararlanmayacağınızı gösterirken, 1900 olması banka işlemlerinde rahatlıkla yararlanabileceğinizi gösterir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+