Kışın Hangi Sebzeler Yenmeli?

Soğuk kış aylarında, genellikle insanlar ev ve iş yeri arasında sıkışır kalır. Hareketsizliğe ve soğuk havalara bağlı olarak, çeşitli hastalıklar ve kilo alımı kaçınılmazdır. Oysa kış sebzeleri, doğru ve sık tüketildiğinde hem kilo alımını önler hem bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur. Vitamin deposu olan kış sebzeleri, her hafta düzenli olarak öğünlere eklenmelidir.

qe

 Ispanak

Hepimizin Temel Reis çizgi filmi sebebi ile daha çocuk yaşlarda ezberlediğimiz ıspanak, bol miktarda demir içerir. Yeşil yapraklı sebzeler arasında en yüksek protein ıspanakta bulunur. Grip, soğuk algınlığı ve bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlarda, bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun dirençli olmasını sağlar. Ispanak yemeği yaparken; ıspanağın, haşlamadan direk yıkanarak kullanılması oldukça önemlidir. Uzun haşlama süresi, içindeki vitaminlerin büyük oranda yok olmasına sebep olur.

Brokoli

Halen, ülkemizde pek fazla kullanılmayan brokoli, özellikle kanser gibi hastalıklar ile vücudun savaşmasında oldukça etkilidir. Hücre yapımında ve mevcut hücrelerin korunmasında etkileri bilinir. Brokolide bol miktarda vitamin bulunur. Fakat buğulama şeklinde çok az pişirilerek tüketilmesi önerilir. Bir adet brokoli yiyerek, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunluğunu gidermeniz mümkündür.

Karnabahar

Son yıllarda sofralarımızda yerini alan sebzelerden biri olan karnabahar, bol miktarda C ve K vitamini barındırır. Ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir yönünden oldukça zengindir. Kalp sağlığını ve kemikleri korumada, kolesterolü dengelemede etkilidir. Kanserden koruyan ve kısa süre içinde kilo vermeye yol açan besinler arasındadır. Karnabaharı; yağsız olarak, haşlama veya buğulama yaparak tüketmek gerekir. Böylece içeriğindeki vitaminler korunur.

Havuç

Kış aylarında çok fazla tüketilen, salatalara ve zeytinyağlı yemeklere konan havuç; bol miktarda A vitamini içerir. Göz sağlığına, saç ve cilt sağlığına çok fazla etkileri vardır. Kansere karşı vücut direncini artıran sebzeler arasındadır. İçinde bulunan vitaminlerden daha fazla faydalanmak için çiğ olarak tüketilmesi önerilir

Maydanoz

Doğal ilaç olan ve obezite de dâhil birçok hastalık ile savaşan maydanoz, her mevsim sofralara eklenmelidir. Çiğ olarak tüketilen maydanoz, K, A, C vitamini yönünden oldukça zengindir. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak; böbrek hastalıklarının önlenmesini, kalp damar hastalıklarından korunmayı, karaciğerin temizlenmesini ve damarlarda biriken artıkların çözünmesini sağlar.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+