Kilo Almak İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Genellikle insanlar, fazla kilodan şikâyet eder. Fakat enderde olsa bazı insanlar kilo alabilmek için çırpınır durur. Vücutta bulunan kilo tamamen tüketilen besinler ve günlük harcanan enerji miktarı arasındaki denge neticesinde oluşur. Tabi bunun yanında metabolizma hızınız, günlük kaç saat uyuduğunuz, sigara ve alkol tüketiminiz beden yapınızda etkili olacaktır. Çok zayıf insanların genel özelliği ise aşırı hareketli olmalarıdır. Yani büyük çoğunluğu, yeteri kadar yemek yediği halde yediği besinleri gün içinde fazlası ile eritir. Kilo alabilmek için bir kalori defteri tutmak ve tüketilen besinleri bu defterde listelemek faydalı olacaktır. Yaklaşık 1-2 ay beslenme düzeni oturtularak, bu deftere kayıt yapılmalıdır. Kilo almak isteyenlerin başvurduğu kolay yol; antidepresan kullanımı, doktor kontrolü olmadan kullanılmaması gereken ilaçlardır.

ddd

En Çok Hangi Besinler Kilo Yapar?

Besleyici değeri yüksek, iştah açan ve kısa süre içinde kilo aldıran besinler bulunur. Bu besinleri her gün belli aralıklarla tüketmek gerekir. Hibeş(tahinden yapılır), sade tahin, pekmez, ballı süt, muzlu süt, yumurtalı süt, fıstık ezmesi gibi besinler hem beslenmenizi sağlar hem kısa süre içinde kilo almanız için idealdir.

1- Sağlıklı kilo almak için günlük öğün sayısını artırmak gerekir. Her gün; 3 ana öğün ve 3 ara öğün yemek yenmelidir. Fakat ara öğünlerde de kalorisi yüksek besinler tüketilebilir.

2-  Akşam yemekleri daha geç saatlere(8-9gibi) kaydırılabilir. Fakat gece yatmadan hemen önce yemek yenmemelidir. Çeşitli mide hastalıklarına ve kalp hastalıklarına sebep olabilir.

3- Protein yönünden zengin; süt ürünleri, tavuk, kırmızı et, balık, kuru baklagiller, kuru yemişler bolca tüketilmelidir. Bu besinler sağlıklı kilo almanızı sağlayacaktır.

4- Yemek tabakları yavaşça büyütülebilir. Bu zamanla midenizin genişlemesini ve kilo almanızı sağlar. Ayrıca yemek sırasında dilediğiniz kadar ekmek yiyebilirsiniz.

5- Kahvaltı sofrasına doğal tereyağı, peynir, taze köy yumurtası eklemek, sağlıklı kilo almanızı sağlar.

6- Eczanede, reçeteli satılan ve kilo yapan çeşitli vitaminlerden kullanılabilir.

7- Haftada iki gün kasları geliştiren squat gibi bir spor yapılmalıdır. Düzenli yapılan spor ile birlikte kilo almak, aldığınız kiloların yağ değil kas olmasını sağlar.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+