Kıl Dönmesi Nasıl Olur?

Vücuttaki kıl ve tüylerin ciltte tek bir delik altında birikerek yumak oluşturması ile tedavi edilmediği sürece iltihap oluşturan bir rahatsızlıktır. Kadınlara göre erkeklerde görülme olasılığı daha fazla olan kıl dönmesinde erken teşhis diğer rahatsızlıklar gibi çok önemlidir. Fark edilmediği takdirde uzun süre kişi kıl dönmesiyle yaşayabilir çünkü kıl dönmesi olan bölgede iltihap oluşmadığı sürece ağrı ve sızı hissedilmez. Kıl dönmesini tespit edene kadar kişide kıl dönmesi büyür ve kendine yuva yapar. Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan kıl dönmesi genellikle erkeklerde kuyruk sokumunda görülür. Kuyruk sokumunda görülmesinin sebebi o bölgedeki cildin daha yumuşak olmasıdır.

 

Çoğunlukla uzun süreler oturarak iş yapan insanlarda, hareket etmeden belli süre araç kullananlarda görülen bu rahatsızlık, kişisel temizliğe dikkat edilmediği sürece daha da ilerler ve kişide şiddetli ağrılar oluşmasına neden olur. Zamanla kılların birikmesi ve büyümesi ile kıl dönmesi olan bölgede şişlik görülür. Sivilce şeklinde de görülen kıl dönmesi fark edildiğinde ihmal edilmeden uzman doktorlara danışılarak tedaviye başlatılmalıdır. Aksi takdirde kötü kokulara ve akıntıya sebep olmakta ve makata çok yakın olan bu bölgede akıntı oluşmasına neden olmaktadır.

kıl dönmesi

Özellikle ergenlik döneminden kırklı yaşlara kadar görülebilen ve halk arasında kıl dönmesi diye bilinen pilonidal sinüs kişisel bakıma özen gösterilmediği zaman nüksetme olasılığı yüksek olan bir rahatsızlıktır. Günlük duş alma ihtiyacını düzenli gidermek ve o bölgeyi sürekli olarak takip etmek bakımını yapmak rahatsızlığın tedavisinden sonrası için çok önemlidir. Kıl dönmesi öyle bir rahatsızlık ki kişinin kendi dış müdahalesiyle ya da ilaçla tedavi olmayan, mutlaka alanında uzmanlaşmış ve ehil kişilerin muayanesi sonucu tespit edilerek tıbbi müdahale ile ameliyat sonucu giderilmesi uygun olan bir rahatsızlıktır. Tedavisi hemen hemen birçok hastanede yapılabilen ve yüzde doksana yakın başarı elde edilen bir durumdur. Ancak kıl dönmesi en başarılı operasyonlardan sonra bile tekrarlama olasılığı yüksektir. Bu nedenle ameliyat öncesi ve ameliyat sırasında ne kadar özen gösterildiyse, sonrasında da temizlik, hijyen ve doktor tavsiyesine uyulması bir o kadar önemlidir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+