Kendinizi İşverene Nasıl Pazarlarsınız?

Kendinizi işverene pazarlama; bir ürün pazarlarken yapıldığı gibi, en iyi şekilde kendi reklamınızı yapmak anlamını taşımaktadır. İşverenler; kendine güvenen, iş deneyimi olan ve kariyer hedefleyen kişilerle, çalışmak ister. Tecrübeniz ne kadar fazla olursa, yeteneğiniz doğrultusunda, işi alma olasılığınız artacaktır. Önceliğiniz, kendinizi geliştirmek ve yenilemek olmalıdır. Görüşmeye gitmeden önce, hazırlayacağınız özgeçmişiniz, ilk izlenim için çok önemlidir. Özgeçmişinizdeki bilgiler, kendinizi işverene pazarlarken ilk adım olacaktır. İş başvurularında; mezun olduğunuz okulun, meslek eğitimi ile ilgili aldığınız sertifikaların ve bildiğiniz yabancı dillerin size büyük yardımı olacaktır. Verdiğiniz referansların, önceliğinizi etkileyeceğini unutmayın.

şşşş

Kendinizi İşverene Pazarlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kişi, kendine yatırım yaptığı sürece, kariyer basamaklarında hızla ilerler. Çevrenizle, iletişim konularında, kendinizi geliştirmelisiniz. İşverenler; liderlik özelliği olan, çalışma saatlerinde esnek ve pozitif, güler yüzlü eleman arayışındadır. Kendine güvenen, karşı taraftaki insanlara saygılı, insanları etkileyebilme becerisi olan, işinde istekli kişilerin, kendini işverene pazarlaması daha kolay olacaktır. Öğrenmeye her zaman açık olunmalı, ”ben biliyorum” değil de “daha öğrenecek çok şey var” düşüncesinde olan kişinin, başarısı artmaya devam eder.

Kendinizi İşverene Pazarlama Yöntemleri

İşverenin, beklentilerine uyan yetenek ve bilgi sayesinde, kendinizi pazarlamanız kolaylaşır. Bunlarla birlikte, aşağıda yer alan konulara dikkat etmeniz, kendinizi işverene pazarlama yönünden, sizi ilk sıralara taşıyacaktır.

Ses tonu: Kendinizden emin olarak konuşmaya başlayın. Sesinizin titremeden ve normal tonda olmasına dikkat edin. Konuşurken, vücut dilinizi kullanmayı unutmayın ve aralarda karşı tarafın konuşmasına izin verin ve dinlemeyi bilin. Kelime seçimi ve ses kontrolü yönünden kendinizi geliştirin.

Dış Görünüş: Görüşmeye gitmeden önce, giyiminize özen gösterin. İlk dikkati çeken, dış görünüşünüzdür. Tercihiniz spor olmayan, temiz ve ütülü kıyafetlerden yana olmalıdır. Kokusu ağır olan parfüm kullanılmamalıdır. Saçlarınız da temiz ve derli, toplu olmalıdır.

Randevu Zamanı: Randevu saatine, kesinlikle geç kalmayın. Önceden hazırlanın ve her türlü aksiliğe karşı, erken yola çıkın. Geç kalmanız, ilk dakikadan kötü bir izlenim bırakmanıza sebep olur.

Sorular: Sorulan soruları, dikkatle dinleyin ve alakasız cevaplar vermeyin. İş ile ilgili soru sormaktan çekinmeyin.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+