Kendine Güven Nasıl Sağlanır?

Bizim ülkemizde bir çocuk büyüyene kadar 7000-8000 kere “yapma” kelimesini annesinden duyarak geçirir. Kişinin kendine güven sağlaması ilk başta çocukken bile engellenir aslında. Okul sistemimizde genel olarak eleştiri çok olduğu ve bilinç altımız her türlü bilgiyi duyguyu kaydettiği için bilinç altımız her zaman olumsuzdur. Bir şey yapmadan önce çekingen davranırız risk almayız, zorda kalacağımız durumlara düşmekten kaçınırız, sorulmadıkça cevap vermeyiz, soru sormayız. Bizim kendi gelenek ve göreneklerimizden kaynaklanan şeyler de vardır hareketlerimizi engelleyen.

 

Kendine güven sağlamanın yolu hedeflerimizi yapabileceklerimiz çerçevesinde koymaktan geçer. İnsan yapacakları için çok büyük hedefler koyar, bu büyük hedefleri yapmaya çalışırken bazen de başarısız olurlar. Bu kendi güvenini olduğundan daha da kötüye götürür. Yapmanız gereken şey ufak ufak başarılar koymak. Mesela şınav çekiyorsunuz gidip de ilk başta 50 tane yapmayı hedeflemeyin, üç tane yapma hedefleyin ufak ufak başarabileceğiniz hedefler koyun. Bunu yaptıkça özgüveniniz artacaktır. Özgüven yani kendine güven demek kişinin kendisine koyduğu hedefi başarmasıdır. Başardığı zaman da güven seviyesi artar. Eğer kendisine büyük hedefler koyup yapamaz ise özgüven seviyesi daha da aşağı düşecektir. Özgüveni arttırmanın bir başka yolu da okumak eğitim almaktır, seminerlere katılmaktır, seyahat etmektir, farklı insanlara ve olaylara maruz kalmaktır. Özellikle ülkemizde dernekçilik yaygın olmasına rağmen derneklere üyi olan kişi sayısı oldukça azdır. Derneklere üye olarak kişiler farklı ortamlarda bulunabilir ve edinecekleri tecrübelerle kendilerine duyacakları güveni artırabilirler.

 özgüven

Başarının altında yatan temel parametreler vardır. Bunun en önemlisi kişinin kendine nasıl güveneceğini bilmesidir. Yani güven duygusudur. Ben yapabilirim duygusudur. Bilginin etkisi %5 ile %7 arasında değişmektedir. Başarıya ulaşmada kendine güven %85 ağırlığındadır. Anne babalara şuna dikkat etmelidir. Çocuğun kendine güven duygusunu geliştirilmesine yardımcı olmaları gerekmektedir. Türkiye’de son 30 yıldır kolları sıvamış, girişim yapmış, şirket kurmuş ve 20 yıldır şirketi ayakta tutan insanların bir listesini çıkardığımızda, bu insanları incelediğimizde yüksek tahsilli az bulunur, şehirli az bulunur. Bu bir gerçektir. O zaman sormak lazım neden bu kadar çok ısrar ediyorsun sadece eğitim vererek başarıyı yakalamaya. Önemli olan burada kişilerin kendine olan güvenlerinin kaynağını bulmasıdır. Güven konusunu çözmüş olan kişi zaten başarıya ulaşacaktır.

özgüven anne

Kendine güven hadisesi küçüklükten gelişir. Mesela çocuk yemekten sonra tabağını taşımak ister “Anneciğim ben taşımak istiyorum” dediğinde anne “dokunma kırarsın, çocuk işi değil bu” der. Çocuk aslında burada kendisine güvenmek istiyor, annesinin kendisine güvenmesi istiyor. Onun için “kırmam, kırmam” diyor. Annesi “hayır kırarsın” diyor. Buradaki anne baba aslında kötü niyetli değil ama sadece bilmiyor özgüven duygusunu çocukluktan itibaren gelişeceğini bilmiyor. İnsana güvenmesini bilmiyor. Sonrada bu çocuk büyüdüğü zaman kucak dolusu para döküyor. Özel okullara, dershanelere, özel derslere gönderiyor. Her yıl 15.000tl-20.000tl para harcıyorlar. İşte o bir tabak aslında bu kadar masrafa sebep oluyor çünkü çocuğun kendine güven duygusu yeterince gelişmediği için başarı da bir türlü sağlanamıyor.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+