Kefir Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kefir; bol miktarda protein içeren gıdaların başında gelir. Faydalarının son yıllarda ortaya çıkması ile tüm dünyada kullanımı artmıştır. Kafkaslardan dünyaya yayılan ve tadı hafif ekşimsi olan kefirin, vücuda birçok faydası bulunur. Bol miktarda vitamin ve mineral barındıran bu içeceğin, özellikle çocuklara içirilmesi oldukça önemlidir. Çocukların kalsiyum ihtiyacını karşılayan ve kemik gelişimini hızlandıran bu içeceği evde kendinizde çoğaltabilirsiniz. Kefirin içinde; B12, B1, Biotin ve K vitamini bulunmaktadır. Bu sebeple kemik hastalıklarında, cilt ve göz hastalıklarında kefir içilmesi önerilmektedir. Süte benzeyen fakat sütten çok daha fazla probiyotik içeren kefirin, sadece küçük bebeklere kullanılması önerilmez.

007

 

Kefirin Bağışıklık Sistemine Etkileri

Kefiri düzenli kullananların kısa zamanda bağışıklık sistemi düzene girmektedir. İçinde bulunan bazı maddeler, vücutta oluşan alerjinin ve mantarın yok edilmesinde etkilidir. Kolesterolü düzenleyen, mantar hastalıklarını, sivilce oluşumunu önleyen ve cildi pürüzsüz yapan kefir, bol miktarda A vitamini içermektedir. Özellikle akneli ve sivilceli cildi olan genç kızlara kefir içmesi tavsiye edilir. Göz sağlığı için kefir içilmesi faydalı olacaktır.

Kefirin Bağırsakları Düzenlemedeki Etkileri

Kefir şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık ve mide hastalıkları yaşayanlar için ideal bir besindir. Kefirin içinde bulunan laktobasil, besinlerin daha hızlı sindirilmesini sağlar. Özellikle ülsere yol açan bazı bakterilerin mideden temizlenmesinde etkilidir. Ayrıca vücutta biriken fazla tuzun atılmasını sağlayarak, ödemi yok eder. Mide kramplarının önlenmesinde de oldukça faydalı bir besindir. Kefiri faydası sebebi ile tüketenlerin, günde bir bardak içmesi önerilmektedir. Her hangi bir hastalık sebebi ile kefir içiliyorsa, yetişkin bir insan yaklaşık bir litre kadar kefir içebilmektedir.

Kefirin Kanser Hastalıklarındaki Etkisi

Kefirin, Hepatit A ve Hepatit B üzerinde de olumlu etkileri bilinmektedir. İçeriğinde bulunan fosfor sayesinde, hücrelerin bakımını ve onarımını yapar. Ayrıca içeriğinde bulunan selenyum; kalp hastalıkları ve kanser tedavisinde kullanılır. Bu sebeple kanser hastalıkları dâhil, her türlü hastalığın tedavisine, ek olarak kefir kullanılması önerilmektedir. Fakat kefire metal değdirilmesi önerilmez. Bu sebeple kefir mayalarken, temiz elle veya tahta kaşıkla kefiri bölmek gerekir.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+