Kariyer Yaparken Yapmamız Gerekenler

Hedefe ulaşmak için, kariyer planı yapmak gerekir. Öncelikle,istediğinin ne olduğuna karar verebilen insan, kariyer yaparken emin adımlarla ilerler. Kendini tanıyan ve yeteneklerini geliştiren kişi, kariyer basamaklarını, hızla çıkacaktır. Yaşam değerlerimize, kişilik özelliklerimize, amaç ve ideallerimize göre seçim yaptığımız işlerde, kariyer yapmaya çalışmak, bizim için daha kolay olacaktır. Çalıştığı işte mutsuz olan kişinin,başarılı olması mümkün değildir. Kariyer planları yaparken, yaptığınız işi gerçekten sevip, sevmediğinizi düşünmeniz önemlidir. Mutsuz olduğunuz bir işi yapmak, sizi hızla başarısızlığa doğru götürecektir. Birinci adım; isteyerek, mutlu olacağımız işlere yönelmek, ikinci adım;işimiz de fark yaratmak, kariyer yaparken yapmamız gerekenler arasında yer alır.

uju

Kariyer İçin Hedef Belirlemek

Her yıl, üniversitelerden binlerce kişi mezun olup ve iş hayatına atılır, iyi bir kariyerleri olması için çalışırlar. Bu demek oluyor ki; kariyer yaparken yapmamız gerekenler arasında, rakiplerimizden bir adım önde olmak için, farklı yanlarımızı ön plana çıkarmalıyız. Kariyer yapmaktaki amaç; daha fazla sorumluluk üstlenmek, statü, saygınlık, güç ve kazanılan paranın artması demektir. Bunları kazanmak kolay değil ama kazanmanın getirdiği mutluluk, hiçbir şeye değişilmez.

Kariyer Planlaması Yapmak

Kariyer planlaması, kariyer yaparken yapmamız gerekenlerin en başında yer alır. İyi bir plan, işinizde, daha iyi bir yere gelmenize yardımcı olur. İstediğinizi yapmak için karar vermek, amacınıza ulaşmanızı hızlandıracaktır. Kariyer planlamasının aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Fark yaratın:Kendinizi geliştirmek ile işe başlayın. Çalıştığınız işte, fark yaratmanıza yardımcı olacaksa; yabancı dil öğrenin, seminerlere katılın. Sizi, diğer çalışanlardan bir adım öne çıkaracak yetenek ve özelliklerinize yenisini katın.
  • Öğrenmeye devam edin: Her zaman öğrenmeye açık olun. Yaşınız kaç olursa olsun, hala öğrenecek bilgiler olduğunu unutmayın.
  • Hedef Belirleyin: Kariyer planınızda birçok hedefiniz olsun. Bir kereden zirveye çıkmak mümkün değildir. Bunun için, gerçekçi hedefler koyun ve kararlı olun ki istediklerinizi gerçekleştirebilin.
  • Kendinizi Tanıyın: Kariyer planlaması yaparken, eksi ve artılarınızı düşünerek hareket edin. Kedinize karşı dürüst olun. Zamanını ve vaktinizi boşa harcamayın. Zayıf taraflarınızı güçlendirmeye çalışın.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+