Kanser Riski Taşıyan Benler Nasıl Olur?

Benler; derinin rengini veren, melenin maddesini yapan hücrelerden oluşur. Benlerin bir kısmı doğumsal olur, bir kısmı da sonradan oluşur. Ergenlik döneminde, uzun süre güneşe maruz kalındığında ve hamilelik döneminde benlerde artış görülebilir. Doğumsal benler; anne karnında oluşmaya başlar. Sıradan benler; ergenlik dönemiyle birlikte artmaya başlar, 1-2 mm ya da yarım cm büyüklüğünde olur. Kahverengi, siyah renkte olup, yuvarlak veya hafif oval lekeler olarak başlar ve zamanla ciltte kabarık ve açık bir renge dönüşür. Doğuştan olan benlerde, büyük olan benlere dikkat edilmelidir. Benin şeklinde; değişiklik, kaşıntı, kanama olması durumunda cilt doktoruna muayene olmak gerekir. Kanser riski taşıyan benlerde; birden ortaya çıkan, hızla büyüyen ve farklı renk tonları içeren, kenarları düzensiz olan, çapı 6 milimetreyi geçen benlere dikkat etmek gerekir.

Kanser Riski Taşıyan Benin Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanseri riski taşıyan benler, maalesef çıplak gözle teşhis edilemez. Kanser riski taşıyan benler, erken fark edildiğinde tedavisi mümkün olmaktadır. Cilt kanseri, her geçen gün artmaktadır ve önemli olan ise; benlerdeki değişimi erken fark etmektir. Kanser riski taşıyan benin belirtileri aşağıda yer almaktadır:

  • Benin bir yarısının diğer yarısına, şekil, renk ve büyüklük açısından benzememesi
  • Birden fazla renk içermesi ve bu renklerin düzensiz dağılımı
  • Benin büyüklüğünün 5-6 santimden büyük olması
  • Önceden bilinen bende, renk ve şekil değişikliği
  • Kenarlarında girinti, çıkıntı ve ya düzensizlik
  • Yüzeyinde kaşınma, kanama, yara ve kabuklanma
  • Benin birden ortaya çıkması ve hızla büyümesi

qq

Kanser Riski Taşıyan Benden Korunmak Mümkün mü?

Açık tenli ve özellikle güneşte çabuk yanan kişiler cilt kanseri yönünden risk altındadır. Açık tenliler, esmer tenlilere göre daha çabuk etkilenir. Uzun süre güneşe maruz kalan benlerde olumsuz yönde değişim gösterir. Güneşten korunmak için koruyucu kullanmak önem taşımaktadır. Güneş dışında; benleri çarpma, koparma, sürtme gibi tahrişlerden kaçınmak gerekir. Ailesinde cilt kanseri bulunan kişi daha fazla risk taşıyan deri tipine sahiptir. Yılda bir kez deri muayenesi yaptırılmalıdır. Çünkü kanser riski taşıyan benlerin operasyonla alınması, kanserin ilerlemeden kontrol altına alınması için gerekir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+