Kafa Derisi Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Saç derisi hassastır. Saçları tararken veya kaşırken oluşan küçük yaralar, büyük bakterilerin oluşmasına sebep olacaktır. Saç dersindeki tahriş sonucunda saç dökülmesi ve kepeklenme kaçınılmazdır. Bunun dışında; hastalıklara bağlı kaşıntı, kullanılan saç bakım ürünlerinin yol açtığı kaşıntı, saçın çabuk yağlanması ve sık yıkanmamasına bağlı kaşıntılar oluşabilmektedir. Kafa derisinde kaşıntı olan kişilerin ilk olarak bir dermatologa gitmesi önerilir. Muayeneden sonra, kaşıntının her hangi bir hastalık sebebi ile mi yoksa yanlış bakım sebebi ile mi oluştuğu ortaya çıkacaktır. Her hangi bir hastalıktan meydana gelmeyen kaşıntıların ise evde alınabilecek tedbirler ile giderilmesi mümkündür.

gggggg

Kafa Derisinde Kaşıntı Olanların Ne Yapması Gerekir?

Kafa derisinde kaşıntı olanların, ilk olarak saçlarını daha sık yıkaması önerilir. Fakat kaşıntı saçların temizliği ile alakalı değilse;

– Saç bakımı için kullanılan ürünlerin değiştirilmesi, kimyasal içermeyen özellikle paraben içermeyen, saç bakım ürünleri kullanılması önerilir. Yıkanan saçı iyi durulamak gerekir.

– Kadınların kullandığı saç boyaları, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar oluşturabilmektedir. Bu sebeple kullanılan saç boyalarının değiştirilmesi gerekir.

– Kafa derisindeki nemi korumak amacı ile saçın belli aralıklarla yıkanması gerekir. Çok sık yıkama; saç köklerinin kurumasına, çok seyrek yıkama ise saç diplerinin yağlanmasına sebep olur. Saçın yıkanma sıklığı, kişinin kendi bünyesine göre ayarlanmalıdır.

–  Yanlış beslenme ve son dönemde kullanılan ilaçların yan etkileri, saç diplerinin kaşınmasına sebep olabilmektedir. Saça ve deriye faydalı, bol protein içeren besinler kullanarak, saç hücrelerinin onarılması sağlanmalıdır.

– Saçta, sık oluşan kepek veya kalabalık ortamlardan bulaşan bit, kaşıntıya sebep olabilmektedir. Kepek önleyici ürünler kullanmak, varsa bit ile mücadele etmek gerekir.

Kafa Derisinde Kaşıntı Olanların Kullanabileceği Bitkiler

Saç bakımı ve saç derisi için en çok tercih edilen kükürtlü sabun, kafa derisi kaşıntısına iyi gelecektir. Ayrıca iki yemek kaşığı üzüm sirkesi, bir yemek kaşığı biberiye yağı, 2 adet dövülmüş aspirin ve tuz karıştırılarak, saç diplerine sürülmelidir. Yaklaşık 4-5 saat saçta bekletilen karışım, ılık su ile durulanmalıdır. Kısa süre içinde saç diplerinde oluşan kaşıntıyı yok edecektir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+