Kadınların Tatlı Krizi

Kadınların birçoğu hatta neredeyse tamamı, tatlı krizi dönemi yaşarız. Tatlı sevmesek dahi öyle bir zaman gelir ki kendimizi küçük bir tatlı krizi içinde buluruz. Uzun bir süre yemesek aklımıza gelmeyen bu tatlı yeme fikri nerden çıktı? Peki ya canımızın çektiği bu tatlıyı yediğimiz an, aldığımız kalorileri hiç düşündük mü? Aklımıza bir sürü soru gelebilir. Bu tatlı krizi de nereden çıkıyor? Nasıl üstesinden gelir ve azaltabiliriz? İşte bazı durumlarda seratonin ve endorfin adı verilen mutluluk hormonlarına, çok daha fazla ihtiyacımız olabilir.

ğğ

Neden Tatlı Yemeye İhtiyaç Duyarız?

1- Hipoglisemi: Hipoglisemi bir nevi kan şekerinizin düşmesi olarak açıklanabilir. Kahvaltınızın üzerinden uzun bir süre geçtiyse, vakit öğle saatlerini bulduysa, kan şekeriniz düşmüş olabilir. Uzun süreli açlığınızın ardından; ellerde titreme, uyku hali, sinir ve stres, avuç içlerinin terlemesi gibi durumlar bununla açıklanabilir. Hipoglisemi olan kişilerin; öğünlerini daha sık tekrarlaması ana öğünlerinde ise daha sağlıklı besinleri tercih etmesi gerekmektedir.

2- Polistik Over Sendromu: PKOS hastalığı olan kadınların aynı zamanda gizli şeker olması da büyük ihtimal taşır. Diğer kadınlara göre daha fazla tatlı isteğiniz olabilir. Bir doktor yardımı ile gerektiği gibi beslenip düzenli egzersizler ile bu durumu engelleyebilirsiniz.

3- Regl Dönemi: Kadınların çoğu adet döneminde daha iştahlı daha sinirli daha hassas olur. Azalan östrojen seviyesi buna sebep olmaktadır. Bu dönemde dikkat edilmeden tüketilen tatlılar, yiyecekler yağlanmaya yol açabilir. Vitamin ve mineral eksiklikleri: Demir, C vitamini, magnezyum gibi vitamin ve minareler vücudumuzda yeterince yoksa halsizlik, uyku hali, tatlı yeme isteği gibi şeyleri uyandırır. Sağlıklı ve düzenli beslenme ile durumu normal seyrine döndürebiliriz.

Tatlı Krizinin Nasıl Üstesinden Gelebiliriz?

Öncelikle aklımıza ilk geldiği gibi çikolata tüketmek yerine, sütünüzün içine blendırdan geçirilmiş; çilek, muz, kivi gibi meyveleri karıştırırsanız hem tatlı yemiş olursunuz hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz. Bir kâse yoğurt içine küçük dilimlediğiniz meyveler ile güzel bir karışım elde edebilirsiniz. İş yerinizde, çantanızda kuru meyveler taşıyabilirsiniz. Arada bir atıştırmak için iyi fikir olabilir. Şekersiz sakız çiğnemekte hem açlığınızı giderecek hem de yeme hissini size verecektir. Odak noktanızı değiştirebilirsiniz. Güzel bir yürüyüş temiz hava iyi gelecektir.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+