Kadınların Mecliste Temsili Neden Bu Kadar Azdır?

kadınlar mecliseSiyaset bir hastalık gibidir. Yakınından geçen her bireyde, alışkanlık yaratmakta, bir süre içinde bulunan insan içinse, vazgeçilmez olmaktadır. Kadınların ise siyasete girmesi her zaman zor olmuştur. Sözde bütün partiler, milletvekili listesinin ön sıralarına, mutlaka bir bayan aday yerleştirmek istediğini söyler. Aday adayı başvurusundaki yatırılması gereken para limiti de bayanlar ve engelliler için oldukça düşüktür. Aday listeleri açıklandığında ise işler biraz değişir. Kadınların mecliste temsili azdır çünkü kadın adayların, aday listelerinin ilk sıralarında yer bulması çok ender görülen bir durumdur. Bunun sonucunda karşımıza şöyle bir milletvekili listesi çıkar. Bu durumun başlıca birkaç sebebi bulunmaktadır.

kadınların meclis temsili

Kadınların Mecliste Temsilinde Karşılaştıkları Sorunlar:

Partilerin Bayan Kadrolara Söylediği Kadar Yer Açmaması
Söylemde tüm partiler, bayan kadrolara yer açmak istemektedir ama uygulamaya geldiği zaman önceliği erkek adaylardan yana kullanır. Ülke genelinde her partiye oy veren seçmene sorulduğunda, büyük çoğunluğu kadın adayların, ülke gelişimini pozitif yönde etkileyeceğini savunurken anketlerde hiçte azımsanmayacak bir kitle ise kadın milletvekillerinin ülke için yararlı olabileceğine inanmamaktadır. Hatta bu sebeple partisine oy vermekten vazgeçebileceğini söyleyen küçük bir seçmen kitlesi de bulunmaktadır. Ancak bu bile kadınların mecliste temsili için yeterli olmamıştır.

kadınlar meclise

kadınların meclis temsili1Kadın Politikacıların Yeterli Eş Ve Aile Desteği Bulamaması
Seçim dönemlerinde siyaset; oldukça sıkı çalışma gerektiren, yorucu bir iştir. Kadın siyasetçilerin bu dönemde ev sorumluluğu, çocukların bakımı gibi konularda desteğe ihtiyacı vardır. Evin erkeği siyasetle ilgilenirken, kadın tüm bunları büyük bir fedakârlık göstererek yapar fakat kadın siyasetçi için aynı durum söz konusu değildir. Anne rolündeki bir kadın, bu kadar yoğun tempoda çalışırken, eşten destek kısa bir süreliğine görecek bu süre uzadığı zaman çok hoş tepkiler almayacaktır. Yine anketlere göre; eşinin ya da ailesinden bir kadının, siyasete girmesini kesinlikle istemeyen bir kitle bulunmaktadır. Bu da kadınların mecliste temsilinde bir başka etkendir.

kadınlar meclise

kadınların meclis temsili2Toplumdaki Belli Bir Kitlenin Siyaseti Erkek İşi Olarak Görmesi
Ülke genelinde yapılan anketlerde toplumun küçükte olsa bir bölümü kadın siyasetçilerin ülke savunması, ekonomisi kısaca ülke yönetiminde erkekler kadar başarılı olamayacağını, kritik kararlar alınırken çabuk ve doğru kararlar veremeyeceğini düşünmektedir. Köklü partilerin erkek adaylarda yoğunlaşmasının başlıca sebebi de budur. Belirli bir seçmen kitlesi bulunan partiler, gelenek haline gelmiş uygulamalar ile erkek siyasetçiler üzerinde yoğunlaşmaktadır.

 

 24. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekilleri Dağılımı (Kadın-Erkek)
tbmm-kadın-milletvekillleri

Umarız bu oranlar 25. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekilleri Dağılımında farklı olur.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+