İşten Ayrılmadan Önce Yapılması Gerekenler

Büyük umutlarla bitirilen üniversiteden sonra uzun arayışlar sonunda bir iş bulunur. Aradan bir süre geçer ve o işyerinde mutlu olunmadığı fark edilir ya da sağlık sorunları gibi sebeplerle işten ayrılmak gerekebilir. Bu kararı alırken bir anlık öfke ile hareket edilmediğinden emin olunmalıdır. O an için kişinin sinirlenmesine neden olan şey zaman geçince önemini yitirebilir. Bu tür kararları alırken işyeri dışında sakin bir yer tercih edilmeli ve kar-zarar gözetilmelidir. İşten ayrılma kararı kesin ise yasal haklarla ilgili bir ön araştırma yapmakta fayda vardır.

wq

İşten Ayrılma Halinde Doğacak Yasal Haklar

O ana kadar üzerinde durulmayan birçok konu aslında hakkınızdır. Mesela yıllık izinlerin ne kadarının kullanıldığı hesaplanmalıdır. Hakkınız olduğu halde kullanılmamış izinlerin ücretinin karşı tarafa ödenmesi gerekmektedir. Bu izinlerin ücretinin alınamayacağı düşünülüyorsa izin hakkı kullanılıp o esnada başka işlerle ilgili görüşmeler yapılabilir. Böylelikle işten ayrılınca işsiz kalınmamış olur. İşveren tarafından çıkış verilmiş ise kıdem ve ihbar tazminatı gibi kazanılmış hakları gözden geçirmek gereklidir.

Referans İçin Anlaşın

Hangi sektörde olunursa olunsun her işyeri mutlaka referans isteyecektir. İşten ayrılırken mümkün olan en iyi şekilde ayrılmak referans alabilmek için gereklidir. Bazı durumlarda alınamayan referans kişinin uzun bir süre işsiz kalmasına sebep olabilir. Tüm bunlar olurken bir yandan da daha önce aynı işyerinden ayrılan arkadaşlarla görüşmeler yapılabilir. Onların bulundukları konumdan yararlanma şansınız olabilir.

Her İki Taraf İçin De İhbar Süresi Geçerli Mi?

İster işveren çalışanını işten çıkarmış olsun isterse çalışan istifa etsin iki taraf için de geçerli bir ihbar süresi vardır. Çalışan işi bırakıyorsa ayrılmadan önce, patron işine son veriyorsa belli bir süre önce bunu karşı tarafa bildirmek zorundadır. Bu süre kanunda belirtilmiştir. Aksi taktirde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalınır. Çalışan patronu tarafından haksız yere işine son verildiğini düşünüyorsa iş mahkemelerine başvurabilir. İş mahkemeleri her iki tarafı ve tarafların şahitlerini dinleyerek adil bir karara varacaktır. Eğer çalışan haksız yere işten çıkarıldığını düşünüyorsa iş mahkemelerine başvurup bunu kanıtlayabilir ve davayı kazanırsa işine geri dönebilir.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+