İstemeden Hamile Kaldım Ne Yapmalıyım?

İstek dışı hamile kalmak dünya üzerindeki kadınların büyük bir çoğunluğunun korkulu rüyasıdır. İstenmeyen gebelik hamilelikten korunma yöntemlerini kullanmamaktan veya güvenilirliği az olan yöntemleri kullanmaktan kaynaklanır. Günümüzde cinsellikle tanışma yaşının çok küçük yaşlara düşmesi çocuk denecek yaşta hamilelikleri arttırmıştır. Henüz okul çağında yaşanan gebelikler kürtajla sonlanmaktadır. Bazı özel durumlarda da kadın çocuğunu doğurmak istemeyebilir. Doğum yapmanın sağlık açısından sakıncalı olduğu durumlarda doktor bebeğin alınmasını önerebilir. Ya da kadın çok fazla çocuğa sahiptir ve bir çocuğa daha bakacak maddi ve manevi güce sahip değildir. Bu ve benzeri durumlarda gebeliği sonlandırmak isteyebilir. Öncelikle yapılması gereken hamilelikten emin olmaktır. Bunu yaparken sağlık kabinlerinde ve eczanelerdeki testlere çok güvenmemek gerekir. En doğrusu bir sağlık kuruluşunda test yaptırmaktır.

ss

Gebelikten Emin Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Adet gecikmesi hamileliğin en önemli belirtisidir. Gecikmeden sonra bir sağlık kuruşuna gidip gebelik testi yaptırılmalıdır. Sağlık kuruşuna verilen idrar örneğinde gebelikle ilgili hormonlara bakılır. Eğer test negatif çıkarsa başka sorunlar var demektir ve mutlaka araştırılmalıdır. Pozitif çıkarsa hamilelik durumu olduğunu gösterir. Hamileliğin devamı isteniyorsa kontrollere devam edilmelidir. Eğer kadın bebeği aldırmak istiyorsa anne karnındaki bebek kanuni olarak 10 haftalık oluncaya kadar bunu yapabilir. Gebelik haftası son adet tarihinin başlangıcından itibaren hesaplanır. Kürtaj yaptırmaya karar verilirse güvenilirliğinden emin olunan bir yer seçilmelidir. Kürtaj her ne kadar çok basit bir uygulama gibi gözükse de ehil olmayan kişiler tarafından yapıldığında ölümle bile sonuçlanabilmektedir.

İstenmeyen Gebeliğimi Sonlandırmak İçin Ne Yapabilirim?

Gebeliği sonlandırmaya karar verildikten sonra bunun için seçilecek en güvenli yol kürtajdır. Doktor öncelikle ultrasonla bebeğin kaç haftalık olduğuna bakar ve almak kürtaj için kanuni sürenin dolup dolmadığına bakar. Yasal süre dolmadı ise hasta anesteziyle uyutularak operasyona geçilir. Ana rahmindeki bebek özel bir vakumlu enjektörle rahim dışına alınır. Müdahale süresi 10 dakika kadar olduğu için verilen anestezi de azdır ve kısa sürede hasta kendine gelir. Kişi kendini iyi hissettiğini beyan ettiği anda eve gidebilir. Evde bir müddet dinlendikten sonra normal hayatına devam edebilir. Kürtaj olan kişi 15 gün eşiyle birlikte olmamalıdır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+