Işkın Otunun Faydaları

Çağın, hızla yayılan hastalığı kanser ile mücadelede kullanılan ışkın otu, hücrelerin gelişmesinde ve yenilenmesinde oldukça etkilidir. Türkiye’nin pek çok yöresinde yetişir, fakat Siirt’te yetişen ışkın otunun, çok daha faydalı olduğu söylenmektedir. Tat olarak kiviyi anımsatan bitki, oldukça lezzetlidir. Yetiştiği bölgelerde yayla muzu veya uçkun olarak bilinir. Işkının içeriği; C, A, B1, B2, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Amerika’da yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde, özellikle lösemi tedavisinde oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Gelecekte birçok kanser türünün tedavisinde kullanılacağına kesin gözü ile bakılan ışkın bitkisi,  yılın yalnızca bir ayında meyve verir ve oldukça yüksek bölgelerde yetişir. Faydalarının ortaya çıkması ile halk arasında kullanımı oldukça artmıştır.

iışş

 Kanser Tedavisinde Işkın Otu

Işkın otunun bilimsel olarak ismi; Reun Ribestir. Oldukça şifalı olduğu için yıllardır birçok araştırma yapılan bitkinin, değişik hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

1- Başta kanser olmak üzere, kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Kolesterolü dengeler.

2- Mide hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Hazmı kolaylaştırır ve kusmanın önüne geçer. Ülser, reflü gibi, mide hastalıklarında rahatlatıcı etkileri vardır.

3-  Şeker ve tansiyon hastalıklarında etkileri kanıtlanmıştır.

4- Astımda ve nefes darlığında etkileri çok fazladır. Solunum yollarını açar.

5- Afrodizyak etkisi de bulunan ışkın, cinsel hastalıklarda özellikle tavsiye edilir.

6-  Sindirim sistemini düzenli çalıştırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

7- Grip gibi enfeksiyon hastalıklarında etkilidir. Halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk hissini ortadan kaldırır.

8- Ciltte oluşan lekelerin giderilmesinde etkilidir. Güneş lekesi, hamilelik lekesi ve doğum lekesi gibi leke olan bölgelere, bitkinin kabuklarının iç yüzeyi sürülmelidir. Ayrıca cildin yaşlanmasını yavaşlatır, kırışıklıkların oluşmasını önler.

9- Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlar.

Işkın Otu Nasıl Kullanılır?

Faydalarının ortaya çıkması sebebi ile kullanımı oldukça artan ışkın bitkisi, çiğ olarak meyve gibi tüketilmektedir. Bazı yörelerde yemeğini veya salatasını yapanlar olur. Besleyici değerini yitirmemesi için, tüm sebze ve meyveler gibi çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Işkın otunu, taze çıktığı aylarda alıp, bolca tüketmek, birçok hastalığın önüne geçecektir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+