İp Atlayarak Zayıflama

Dünyaca ünlü birçok film yıldızının zayıflama yöntemi olan ip atlama, hepimizin çocukluk döneminde eğlenmek amacı ile yaptığımız oyunlar arasındadır. Oysa ip atlamanın tüm bedene çok fazla faydası vardır. Bu spor; açık havada sıkılmadan yapıldığı için diyetlere ve diğer spor branşlarına göre çok daha zevklidir. Sizi, zayıflamak için uğraş verirken, çocukluğunuza götürür. İp atlamanın değişik teknikleri vardır. Düz ip atlama, ters ip atlama, çapraz ip atlama ve tek ayak üstünde ip atlama bunlardan bazılarıdır. Fakat her spor gibi, ip atlama sporunda da yavaştan başlamak ve tekrar sayısını zamanla artırmak gerekir. Çünkü fazla tekrar ile ip atlamaya başlamak, ertesi gün bütün kaslarda ağrıya neden olabilir.

xc

İp Atlamanın Vücuda Faydaları

Kısa süre içinde kilo vermeye sebep olan ip atlama, aynı zamanda bedeninizde büyük değişikliklere yol açar.

1- İp atlama sırasında beyinin her iki tarafı aynı anda çalışır. Yani beyniniz ile bedeniniz arasındaki koordinasyon hızlanır.

2- İp alama, kalp sağlığı için oldukça önemlidir.

3- İp atlama hareketleri, bütün vücudun aynı anda çalışmasını hatta yüzdeki yağların erimesini ve şekillenmesini sağlar.

4- İp atlama sırasında, kalça kasları ve bacaklar çalıştığı için kalçaların ve bacakların çok daha şekilli ve diri olmasını sağlar.

5- Kısa süre içinde selülitleri yok eder, varisleri önler.

6- Yalnızca 1 saat ip atlayarak günde 1000 kalori yakmanız mümkündür. Üstelik oldukça ucuz ve zevkli bir şekilde 1000 kaloriyi yakabilirsiniz.

 İp Atlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İp atlama egzersizlerine, çok yavaştan başlamak gerekir. İlk zamanlar 15 dakika ip atlayarak başlayıp, günde 1 saate çıkartmak faydalı olacaktır. Ayrıca sert bir zeminde ip atlamak ve ayaklara rahat bir spor ayakkabısı giyinmek önemlidir. Amerika gibi bazı ülkelerde, ip atlama kursları dahi düzenlenir. Son yılların favori sporu olan ip atlama, spor salonlarına para dökmenizi önler. Bu sporu yaparken günde iki litre su içmeye ve düşük kalorili besinler tüketmeye gayret etmeniz gerekir. Bu şekilde her gün ip atlayarak ayda 5 kilo vermeniz mümkün olacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+