İmaj Değiştirmek İstiyorum

Etkili bir imaja sahip olmak istiyorsak, imaj değiştirmek istiyorsak önce kendimizi tanımamız lazım. Önce fiziksel olarak kendimizi tanımamız lazım. Yani boyumuz, kilomuz, vücut yapımız, vücudumuzun şekli bütün bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Çok uzun boyluysanız farklı giyinmeniz gerekiyor, çok kısa boylu iseniz farklı giymeyiniz, diğer hafif etine dolgunsanız farklı giyinmeniz gerekiyor. Ama sadece fiziksel özellikleriniz değil, hangi konumda, hangi pozisyonda, hangi sektörde, hangi şirkette çalıştığınızda aslında neyi ne zaman giymeyiniz gerektiğinin ipuçlarını veririz size. Dolayısıyla birinci etken kendimizi tanımamızdır. Ancak tanıdıktan sonra biz imajımızı daha etkili yönde değiştirebiliriz. Bir başka şey de “ne kadar sade, o kadar iyi”. Yani sade oldukça şık olma ihtimalinizi arttırsınız yada tersten düşünelim. Üzerinizde fazla renk olduğunda, üzerinizde fazla desen olduğunda, fazla aksesuar olduğunda belki şık olmazsınız demiyorum ama şıklık sınırını zorlarsınız. Dolayısıyla size bir ipucu; siyah ve beyaz rengi bir renk sayın ve üstünüze kıyafetlere bakın. Üstünüzde üçten fazla renk varsa bilin ki şıklık sınırını zorluyorsunuzdur. Yine üzerinize bakın, eğer üstünüzde 2 den fazla desen varsa, yine şıklık sınırını zorluyorsunuz demektir. Yani  ne kadar sade o kadar şık.

imaj değiştirmek 1

İmajınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Kişisel hedeflerinize bakıp bu hedefler doğrultusunda atmanız gereken adımları belirleyerek imajınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bu noktada kendinize birkaç soru sorabilirsiniz. Dış görüntünüz, kıllık kıyafetiniz, size bakan bir kişi sizinle ilgili ne düşünüyor, zor durumda karşılaştığınızda o süreçle nasıl başedersiniz, hangi kişilik özellikleriniz sizi bu konuda başarılı kıldı, kendinizi başarılı bulduğunuz akıllı bulduğunuz konular nelerdir gibi pek çok örnek var burada kişiden kişiye değişen. Buralarda kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz bunlara bakmak lazım. İşte bunları bulduktan sonra, sizin bu güçlü yönlerinizi çevrenize etkili bir şekilde, inandırıcı bir şekilde anlatabilmeniz gerekiyor. İmajımız değiştirken başkaları üzerinde bıraktığınız bu toplam etkiyi doğru yönetme sürecini iyi ayarlamak gerekli. Kıyafetinizle, renginizle, iletişim becerilerinizle, kendinizi sunuş şeklinizle paralel bir uyum içerisinde ise o zaman imajınızı doğru yönettiğinizi söyleyebiliriz.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+