İlişkilerde Altın Kurallar

Her ilişkiyi sağlıklı ve ayakta tutan altın kurallar nelerdir? Bazı çiftler nasıl hala mutlu olmayı başarıyor diye düşünüyorsanız buyurun kısa bir yazı dizisi…

İlişkide altın kuralları sabır, dürüstlük, sorumlulukların paylaşımı, sadakat ön planda ve temel taşları olarak düşünülmelidir. Bu taşlardan birisi eksik olduğunda ilişkide artçı depremler olmaya başlar. Sallantıda olan her ilişki de bir yerlerde patlak verip yıkılmaya mahkumdur.

İlişkilerde Sabırlı Olmak En Temel Yapı Taşı

sabırlı olmak 1

İlişkilerde karşılıklı sabır göstergeleri, aşkın yerini sevgiye bırakmaya neden olur. Sevgi olan bir ilişki ise bozulmaması için en önemli etkendir. Tıpkı hasta olmadan alınan ilaçların etkisi gibi direnç gösterir. Bundan sonraki temel taşlardan daha önemlidir.

Unutmayın ki her ilişkide tartışmalar, ekonominin getirdiği bazı krizsel soğumalar olabilir. Bunlar geçici fazla uzun sürmeyen süreçlerdir. Hiçbir zaman ilişkide iki kişide birden patlak vermezler. Bu durumda karşıdakinin durumu sabırlı bir şekilde geçiştirmesi oldukça önemlidir.

Sadakat İliştiklerde Olmazsa Olmazı

Sadakat olayı çok önemli bir olaydır. Sadakati anlatan yüzlerce film ve dizi yapılmıştır fakat biz nedense hala aynı hataya yürümeyi tercih ediyoruz. Bu durum ilişkinin direk yok olmasına neden olur. Empati yapan çiftlerde bu sorun genelde görülmez. Yani sana yapılmasını istemediğin bir şeyi seviyorum dediğin kişiye nasıl yapabilirsin ki? Bu hem kendini hem karşındakini kandırmak olur.

Sadakatsizliğin olumsuz bir diğer etkisi ise toplumdan dışlanma gibi bedellerdir. Ayrıca sadakatsizlik olan ilişkilerde önce soğumalar sonra ayrılıklar baş gösterir.

Şeffaf Olmak İlişki Ömrünü de Uzatır

ilişkilere şeffaflıkŞeffaflıktan kastımız tabii ki dürüstlüktür.  Bir ilişkide kesinlikle yalan olmamalıdır. Bir ilişkide altın kuralların en önemlisidir. Çünkü dürüstlük ve doğruluk partnerlerde sabra ve sabır olan ilişkilerde sadık olmaya sebep olur. Birbirlerine bağlı kurallar bütünü içinde en önemli faktör olması bağlayıcılığı ile alakalıdır. Bu kuralda ilişkinin bir anda yol olmasına sebep olur.

Yalan ortaya çıktığında güvensizlik baş gösterecektir. Hiçbir yalan sonsuza kadar gizli kalamaz. “Ardıcın közü olmaz, yalancının sözü olmaz.” Ardıcın hızlı yanıp kül olması gibi yalancının sözüne de güven olmaz.  Daha sonra yaşayacağınız sorunları en iyi anlatan atasözüdür.

Sorumluluklar Paylaşılmalı

Bir ilişki eğer ilerlerse evlilik olur. Evlilikte ise en önemli unsur bazı sorumlulukları birlikte elleşmektir. Bir yükü iki taraflı dengelemek her zaman işleri kolaylaştırır ve rahatlaştırır. Sorumlulukları paylaşarak ilişkiye yeni bir nefes verirsiniz.

 

İlişkide altın kuralları bu dört maddeye sığdırmak elbette imkansızdır. Fakat bu verdiğimiz temel kurallardır ve herhangi bir eksik faktör ilişkiyi ya yok eder ya da sona bir adım yaklaştırır.

 

Sadakat temelli kurulan ilişkiler her zaman güven duygusu ve saygıyı getirir. Güven olan bir ilişkide ise yalan olmaz. Bu nedenle sadakat temelli olan ilişkilerin hayatları en uzun olandır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+