Her Evde Bulunan Karbonatın Değişik Kullanım Alanları

karbotan faydasıYıllardır pasta ve börek yapımında kullanılan karbonatın, birçok değişik kullanım alanı bulunmaktadır. Pasta yapımının dışında; ev temizliğinde, güzellik malzemesi olarak ve dişleri beyazlatmak için karbonat ile değişik malzemeleri karıştırarak kullanmak mümkündür. Bu karışımlar, hiçbir kimyasal içermediği için sağlığınızı da tehlikeye atmayacaktır. Tamamen doğal ve yenebilen bir ürün olan karbonatın kullanım alanlarına kısaca bir göz atalım.

Güzellik Maskesi Olarak Karbonat

karbonat kullanımı

Karbonatın içinde bulunan maddeler, cilt beyazlatma özelliğine sahiptir. Özellikle güneş lekeleri ve yanıkları için karbonat maskeleri oldukça işe yarar. Karbonat maskesini hazırlamak için bir tatlı kaşığı yoğurt ile bir çay kaşığı karbonat karıştırılır. Bu karışımın içine, kuru cildi olan kadınların bir damla zeytinyağı damlatması gerekmektedir. Hazırlanan karışım, cilde sürülerek, yarım saat cildin emmesi beklenir. Yarım saatin sonunda bol su ile durulanarak uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Haftada bir defa temiz cilde uygulanan bu karışım, sivilceli ciltlere de iyi gelmektedir.

Diş Beyazlatmada Karbonat Kullanımı

karbonat nerede kullanılır

Bazı insanların diş rengi doğuştan sarıdır. Özellikle sigara kullananların dişleri, doğuştan beyaz olsa dahi zamanla sararmaktadır. Her hangi bir etki ile diş rengi sonradan sararanların, karbonat kullanarak dişlerini beyazlatma olanağı bulunur. Diş fırçasının üzerine bir çay kaşığı karbonat dökülür. Üzerine sıkılan iki damla limon, karbonatın kabarmasına yol açacaktır. Bu karışım ile dişler en az beş dakika fırçalanmalıdır. Haftada bir yapılan bu uygulama, dişlerin tekrar sararmasının da önüne geçer.

Ev Temizliğinde Karbonat

Özellikle kireçli yüzeylerin temizliğinde işe yarayan karbonat, bezin üzerine dökülerek direk lavaboların, duşa kabinlerin ve muslukların üzerine uygulanabilmektedir. Hazır satılan deterjanlar yerine karbonat kullanımı, çocukların hayatını da tehlikeye atmayacaktır.

karbonat buzdolabı temizliği

Buz Dolabındaki Oluşan Kötü Kokuların Giderilmesinde Karbonat

Çeşitli yiyecek kalıntıları sonucu, her buzdolabında zamanla kötü kokular oluşabilmektedir. Bu kokuların giderilmesi için karbonat kullanılabilmektedir. Bir kâsenin içine koyulan bit tatlı kaşığı karbonat, buzdolabının raflarından birine yerleştirilir. Başka hiç bir uygulama yapmadan, karbonat oluşan kötü kokuları çekecek ve buzdolabının tekrar mis gibi kokmasını sağlayacaktır.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+