Her Derde Deva Kirazı Sofranızdan Ayırmayın

Ben Karatay Diyetini çok mantıklı bulmuyorum dediğimde peh dukancı diyorlar bana. Aslında ilgisi yok yani mantıklı bulmuyor oluşumun dukan ile ilgisi yok. Özgür gezen tavuk olayı beni deli ediyor. Nereden bulacağız özgür gezen tavuğu ve yumurtasını. Banvit organik yumurta satıyor, adamlar yıllardır sattıkları yumurtanın organik olmadığını kabul edip organik yumurta çıkardılar kime güvenip alabilirsin kimseye. Neyse zaten konumuz bu değildi, kiraz mevsimi geldi, diziyi izleyenler heyecanlanmasın o kiraz mevsimi değil. Sofralarımızda güzelim kirazlar yerini almaya başladı. Peki daha çok kiraz yemek için nedenlerimiz neler? Neden herkes kirazı sofranızdan ayırmayın diyor işte cevabı.

İşte Karatay Hoca’nın sözleri ile kirazın faydaları;

Karatay hoca şekersiz tüketmek şartı ile günde 100-200 gr kiraz, böğürtlen veya ahududu yiyebileceğimizi söylüyor.

Kanser tedavisi gören hastaların ya da kanserden korunmak isteyenler glisemik indeksi düşük antioksidan oranı yüksek olan böğürtlen, karadut, çilek, kiraz, vişne, yaban mersini, çağla gibi meyveleri tüketmelerini tavsiye ediyor.

Dr. Ümit Aktaş ise kanser hücrelerini etksizi hale getiren ve kuvvetli bir antioksidan olan elajik asit bileşiğini içeren kirazın doğal bir ilaç olduğunu söylüyor. Kiraz aynı zamanda gut hastalığında görülen ürik asit yüzdesini düşürüyor. Kirazın meyvesi ile birlikte sapıda oldukça faydalı. Kilo vermek isteyipte kiraz sapı kaynatıp içmeyen bir kadın yoktur sanırım. Kiraz sapı idrar söktürücü ve ödem attırıcı etkiye sahiptir. Kaynatılıp içildiğinde vücuda çok faydalıdır.

Canan hoca’nın konu ile ilgili son uyarısı da her zamanki gibi sempatik. Kiraza güvenip kanserden koruyor diye şekere yüklenmek bir anlam ifade etmez. Ya da ürik asit seviyesini düşürüyor diye karbonhidarata, proteine aşırı yüklenmek bir anlam ifade etmez. Her şeyden korunmak için sağlıklı beslenmeli ve ek olarak kiraz mevsimin tadını çıkararak günlük 200 gr. kiraz tüketimini yapmalısınız. Canan Hoca’ya göre kiraz kahvaltıdan sonra ara öğün olarak yenilmeli.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+