Hamilelikte Şikayetler Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte şikayetleri dönemlere ayırarak incelemek lazım;
a)ilk üç aylık dönem
b)ikinci üç aylık dönem
c)üçüncü üç aylık dönem
 
Yukarıdaki dönemlerde hamile bayanların şikayetleri kişiden kişiye değişse de genel olarak hamilelikte bu şikayetlere çok sıklıkla rastlanır.

İlk Üç Aylık Dönemdeki Şikayetler Nelerdir?

Oradaki ikinci üç aylık dönem en rahat olunan dönemdir çoğu zaman. İlk üç aylık dönem, hormonal değişikliklerin başladığı ve bunların etkisi ile ortaya çıkan bazı şikayetlerin görüldüğü dönemdir. Bu şikayetleri tepeden tırnağa sıralayacak olursak; öncelikle uykuya eğilim, sersemlemiş gibi hissetme, bulantı, midede yanma, bel ağrısı, göğüslerde dolgunluk hissi, sık sık idrara çıkma hissi, sürekli olarak stres halinde olma durumu hamileliğin ilk üç aylık döneminde en sık rastlanan şikayetlerden birkaçıdır. Bazı anne adayları hiç bulantı hissetmezler aş erme hissetmezler. Ancak doktora koştururlar. Acaba ben anormal miyim diye. Aslında hiçbir problem olması gerekmez. Anne dayı ilk üç aylık döneme hiçbir problem yaşamadan, hiçbir bulantı yaşamadan, hiçbir uykuya eğilim yaşamadan geçirebilir. Bu gayet normal bir şeydir.Bazı durumlarda tabi ki yukardaki şikayetlerden birkaç tanesi olabilir.

hamile şikayet

6. Aydan Sonraki Şikayetler Nelerdir?

Altıncı aydan itibaren anne adayı artık dışarıdan göründüğünde tam bir gebe gibi görülmeye başlamıştır. Karnı iyice büyümüştür ve yavaş yavaş ağırlaşmaya başladığını da hissetmeye başlamıştır. Tabi ki bu kişiden kişiye göre değişebilir. Altıncı aydan itibaren normalde haftada 500 gram kadar kilo olabilir anne ancak bu kilo alımı fazlaysa bir kilo üstündeyse burada başka bir şeyler altında yatıyor mu diye değerlendirmek lazım. Genel olarak annelerin gebelik esnasında ekstra kalori ihtiyacı 300 kalori kadardır. Buda iki bardak sütle bile karşılanabilecek bir şeydir tabi ki ikiz gebelik değilse. Onun için çok fazla yemeye gerek yok. Dikkat yemek gerekir sebze-meyve gibi şeyler tüketilmelidir. Özellikle yedinci hafta itibaren bebeklerin gelişim başladığı için omega 3 takviyesini de ihmal etmemesi gerekir.
 
Son üç aylık dönemde artık büyümüş olan rahimin yarattığı etkiler söz konusudur. Bunların arasında nefes darlığı, tansiyon düşme eğilimi, genel olarak bir yorgunluk, belde kasık ağrısı, mide yanması, yürürken rahatsızlık hissi, karında doğuma hazırlayıcı kasılmalar, ayaklarda ve ellerde aşırı ödem, gereğinden fazla kilo aldığın düşünülmesi, kaygı rüyalar görmek gibi çeşitli değişiklikler söz konusu olabilir. Bazı anne adayları bir belirtiyi daha fazla diğerlerini daha az yaşar. Bazı şansız anne adayları da tüm belirtileri fazla yaşarlar. Kimide bu şikayetlerin hiçbirini yaşamaz. Tabi ki şikayetler sadece yukarıda bahsettiklerimiz ile sınırlı değildir. Genel olarak bu şekilde şikayetleri bir başlık altında toplayabiliriz.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+