Hamilelikte Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Kadınların hayatında en özel günleri ifade eden hamilelik dönemi, bazı kadınlar için oldukça rahat geçmesine rağmen, bazı kadınlar için birçok problemi beraberinde getirir. Hamileliğin ilk aylarında yaşanan mide bulantıları ve aşırı halsizlik, ilk aylarda kilo verilmesine sebep olurken bazı hamile kadınlar ise daha ilk aylardan hızla kilo almaya başlar. Hamilelik esnasında alınan 9-12 kilo arası, uzmanlar tarafından normal olarak kabul edilir. 9 kilodan az kilo alan hamilelerin, bebeğinde beslenme yetersizliği görülebilmektedir. 12 Kilodan fazla kilo alan hamilelerin ise doğum sıkıntıları olacak ve bebekte şeker hastalığı görülme oranı yükselecektir. Bu sebeple hamilelik döneminde çok yemek değil kaliteli ve bilinçli yemek önemlidir.

hamilelikte-kilo-kontrolü

Günlük Beslenme Listesine Yüksek Oranda Protein İçeren Besinleri Eklemelidir

hamilelikte-kilo-kontrolü-2

Yüksek protein içeren kırmızı ve beyaz et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller, ceviz, fındık, badem gibi kabuklu yemişler her gün düzenli olarak tüketilmelidir. Hamileliğin ilk dönemlerinde mide bulantısı ile mücadele eden kadınlar ise mide bulantısının yoğun olmadığı saatlerde, besin içeriği yüksek bu gıdalar ile beslenerek bebeğin gelişmesi için önlem alabilirler.

Günlük Beslenme Listesine Folik Asit Ve Vitamin İçeren Gıdalar Eklenmelidir

hamilelikte-kilo-kontrolü-1Bebeğin sinir sistemi ve beyin gelişimi için gerekli olan ve birçok hamile kadın tarafından, henüz hamile kalmadan kullanılmaya başlanan folik asit içeren gıdalar, her gün düzenli olarak tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler ve kuru yemişler, bol miktarda folik asit içermektedir. Yine yüksek oranda vitamin içeren, mevsimine göre taze meyve ve sebzeler, hamilelik döneminde bebeğin ve annenin vitamin ihtiyacını karşılayacaktır.

Hamilelerin Günlük Beslenme Listesinde Olmaması Gereken Gıdalar Hangileridir?

Hamilelik döneminde şekerli ve tuzlu gıdalar anneye ve bebeğe zarar verecektir. Aşırı tuz tüketimi; ödem, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasını sağlar. Aşırı şeker tüketimi ise bebekte veya annede şeker hastalığı oluşma ihtimalini gündeme getir. Tuz, şeker ve unlu gıdalar mümkün olduğu kadar azaltılarak beslenmek, hamileliğin ideal kiloda tamamlanmasını sağlayacaktır.

Hamilelik Esnasında Spor Her Anlamda Gereklidir

hamilelikte-kilo-kontrolü-4

Hamilelik esnasında kilo kontrolünün yanında, rahat bir doğum yapmak için de spor yapılmalıdır. Hamileler için önerilen yüzme, plates, tempolu yürüyüş gibi sporlar, enerjik ve hafif bir hamilelik geçirme olanağı yaratacaktır.

 

 

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+