Hamilelikte Karşılaşılan 3 Büyük Sorun

 

Bebek hayali ile yanıp tutuşan çiftler, hamilelik öncesinde değişik hayaller kurarlar. Bebekle ilgili kurulan bu hayallerin içinde, hamilelik esnasında yaşanabilecek sorunlar bulunmaz. Bebek sahibi olmak; çok özel bir duygudur ama aynı zamanda da hamilelik süreci ve bebeğin bakımı oldukça zor ve yorucudur. Hamilelik sırasında en çok karşılaşılan sorunlar arasında, ilk sırayı mide bulantıları alır. Hamileliğin ilk dört ayında genellikle tüm bayanların sabah bulantısı eksik olmaz. Hormonların değişmesine bağlı olarak ortaya çıkan sabah bulantıları, normal bir durum olarak görülür.

hamilelik-problem

 

Hamilelikte Sabah Bulantıları

Hamileliğin ilk dört ayında yoğun yaşanan sabah bulantıları, anne ve dolaylı olarak bebeğin belenme ve gelişimini olumsuz etkiler. Sabah bulantılarını hafifletmek için doktor kontrolünde ilaçlar kullanılmalıdır. İlaçlara ek olarak; sık ve az yemek, yemekten sonra sırt üstü yatarak ayakların altına yastık yerleştirmek ve tuz oranı az yiyecekler tüketmek, çok sıvı besinler yerine, daha kıvamlı besinler tüketmek, koku oluşturan yiyeceklerden uzak durmak sabah bulantılarını hafifletecektir.

hamilelik-bulantı

Hamilelikte sabah bulantıları en büyük sorunlardan bir tanesi.

Sabah kalkar kalkmaz su veya sıvı besinler tüketmek sabah bulantılarını artırır. Bu sebeple, sabah kalktıktan yarım saat sonra kahvaltı yapmak önerilir. Bebeğin düzenli gelişimi için mide bulantısının az olduğu saatlerde; vitamin, kalsiyum ve bol protein içeren gıdalar tüketmek ve vitamin hapları kullanmak gerekir.

 hamilelikte-ödemHamilelikte Ödem Oluşması

Hamile bayanların; vücudunda, yüzünde, el ve ayaklarında oluşan ödem, hareket kısıtlanmasına ve çeşitli ağrılara yol açar. Hamilelikte ödem oluşmaması için yemeklerde kullanılan tuz miktarı düşürülmeli ve kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Çok uzun süre ayakta kalmak ve az su tüketmekte ödem oluşmasına yol açar. Hamilelik esnasında, vücudu aşırı sıkan giysiler ve ayakkabı kullanmakta ödem oluşumunu artırır. Uzun süre geçmeyen, şiddetli vakalarda, tuzsuz ekmek tüketilmesi önerilir.

Hamilelikte Vajinal Akıntılar

Hamilelik sırasında hormonların değişmesine bağlı; beyaz renkte, kokusuz akıntılar olabilmektedir. Doğal olan bu akıntıların, rengi değiştiği zaman hemen bir doktora başvurmakta fayda vardır. Kahverengiye dönüşen vajinal akıntılar hamilelikte bir sorun oluştuğunun habercisi olabilir.

Hamilelikte vajinal akıntı

Hamilelikte vajinal akıntı birçok kadının sorunudur.

Beyaz renkteki akıntıların en aza indirilmesi için;

1 – Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalıdır.

2 – İç çamaşırları yüksek sıcaklıkta yıkanmalı ve ütülenmelidir.

3 – Hijyene çok önem verilmeli ve eczaneden alınan özel jeller kullanılmalıdır.

4- Aşırı şeker içeren gıdalar tüketilmemelidir. Şeker mantar oluşumunu hızlandıracaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+