Hamilelikte Kaç Ay İlişkiye Girilmez?

Hamilelik, özellikle ilk hamilelik anne adaylarının en hassas olduğu dönemdir. Kendi vücudundaki değişim ve bebeğe zarar gelir korkusu ile cinsellikten kaçınılır. Hamileliğin ilerlemesi ve vücuttaki değişimlere alışma, cinselliği daha aktif hale getirecektir. Hamileliğin ilk ayları; bebeğin oluşum, son ayları ise gelişim sürecidir. Bu aylarda, hamilelikle ilgili her hangi bir problem yoksa cinsel ilişki her zaman olduğu gibi devam etmektedir. Uzmanlar, mutluluk hormonu salgılayan cinsel ilişkinin, anne karnındaki bebeğe zarar vermeyeceği düşüncesi ile kısıtlama getirmez. Hamileliğin ilk ayından son bir ayına kadar, cinsellik devam eder. Ancak hamileliğin son ayında iyice büyüyen anne karnı sebebi ile cinsel ilişki pozisyonları oldukça zor olabilmektedir. Bu dönemde cinsellikte salgılanan sıvılar, rahmin kayganlaşmasına sebep olur ve erken doğum ihtimali gündeme gelebilir. Bu sebeple hamileliğin son bir ayında cinsel ilişki, doktor tavsiyesine göre düzenlenmelidir. Yine hamilelikte yaşanan bazı sorunlarda, cinsel ilişkinin bir süre ertelenmesi gerekmektedir.  Hamilelikte Cinsel ilişkiyi kısıtlayan sebepler ise;

Düşük Tehlikesi

Özellikle daha önce birkaç defa bebek düşüren kadınların, hamilelikte cinsel ilişkiyi doktor önerisi doğrultusunda yaşaması önerilmektedir. Düşük tehlikesi olan hamileliklerde ilk 3 ay cinsellikten kaçınılması önerilir.

hamilelikte cinsel ilişki

 

Erken Doğum Riski

Hamileliğin son aylarında yaşanan şiddetli sancılar ve rahmin erkenden kasılması sonucu ortaya çıkan erken doğum riski, cinselliği bir süre erteleyen sebepler arasındadır. Erken doğum riskinde cinsellik son bir ayda önerilmez.

Kanamalar

Hamiliğin ilk aylarında özelliklede düşük tehlikesi olan durumlarda ortaya çıkan kanamalar, cinsel ilişkinin bir süre ertelenmesine sebep olur. Cinsel ilişkinin kanamayı artırma ihtimali bulunmaktadır. Fakat daha önce yaşanan düşüklerin büyük çoğunluğu, anne karnındaki bebekte olan genetik hastalıklar sebebi ile yaşanmaktadır.

Enfeksiyonlar

Hamilelik sırasında sık ortaya çıkan vajina mantarı gibi enfeksiyonlar, cinsel ilişkinin devamını engeller. Bu süreçte hamile kadındaki mantar, eşe geçecek ve tedaviyi daha zor hale getirecektir. Ayrıca ilişki sırasında, enfeksiyonun rahme kadar ulaşmasına sebep olunabilmektedir. Hamileliği süresince sık enfeksiyon yaşayan kadınların, cinsel ilişki devamını doktor tavsiyesi doğrultusunda düzenlemesi önerilmektedir.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+